Auto kontra szynobus. To nie zawsze kończy się szczęśliwie

896
fot. KPP Żary

GMINA ŻARY | Zbliżając się do przejazdu kolejowego zawsze zachowaj ostrożność, nie ignoruj czerwonego światła oraz znaku STOP -to kluczowa kwestia jeżeli chodzi o nasze bezpieczeństwo.

O dużym szczęściu może mówić 29-letni kierujacy volkswagenem, który doprowadził do kolizji z szynobusem. Na szczęscie mężczyzna nie odniósł poważnych obrażeń, nie ucierpieli również pasażerowie szynobusu. Do zdarzenia doszło w czwartek, 28 stycznia 2021 r., na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Lubanicach.

Takiego szczęścia nie miał kierujący ciężarowym samochodem, który wjechał wprost pod jadący szynobus. Kierowca ciężarówki zginął na miejscu. Siła uderzenia była tak duża, że kabina ciężarówki rozsypała się na drobne elementy. Do tego tragicznego zdarzenia doszło we wtorek, 26 stycznia, na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Chociszewie w powiecie międzyrzeckim.

Zachowanie ostrożności nic nas nie kosztuje, a może uratować nam życie. Zderzenie z rozpędzonym składem kolejowym nie daje szansy na przeżycie, maszynista nie może natychmiast zatrzymać rozpędzonego pociągu. Jego droga hamowania jest o wiele dłuższa niż samochodu.

fot. KPP Żary

W trosce o bezpieczeństwo kierujących w minionym roku policjanci z żarskiego ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami SOK prowadzili działania „Bezpieczny przejazd”. Funkcjonariusze obserwowali, jak zachowują się kierujący pojazdami i reagowali na wszelkie nieprawidłowości.

Informowali kierowców o tym, jak ważne jest zatrzymanie się przed znakiem „stop” i upewnienie się, że można przejechać przez przejazd, przekazywali także ulotki i materiały edukacyjne w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”.

Bądźmy ostrożni, pośpiech może nas zgubić! Ryzykowne zachowania, takie jak: przejeżdżanie przez przejazd mimo migającego, czerwonego światła, próba przejechania przez przejazd w trakcie zamykania się rogatek lub ich omijanie, brak reakcji na znak STOP, mogą skończyć się tragicznie, dlatego „zatrzymaj się i żyj!”.

komisarz Aneta Berestecka
oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żarach

fot. KPP Żary