Sołtys odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi

896
fot. UG Żary

GMINA ŻARY | Stanisław Perczyński, sołtys Surowej i hodowca koni, odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. W uroczystości 29 września w Centrum Spotkań Mieszkańców w Lubomyślu wziął udział wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

– By podkreślić rangę wydarzenia, na spotkanie zaprosiliśmy radnych, dyrektorów naszych szkół – mówi Leszek Mrożek, wójt Gminy Żary. – Praca i pasja takich ludzi jak pan Stanisław rozsławia naszą gminę na cały kraj.

Stanisław Perczyński, nie kryjąc wzruszenia dodał, że dzięki hodowanym przez niego koniom, Gmina Żary i Surowa znane są w całej Polsce. Od 1988 roku wraz z żoną Wiolettą prowadzi własne gospodarstwo rolne. Wcześniej pracował w rolniczej spółdzielni produkcyjnej w Surowej. Na początku zajął się hodowlą bydła mlecznego i koni wielkopolskich. Od 1993 roku zajmuje się hodowlą koni śląskich. Pan Stanisław promuje i reprezentuje gminę na regionalnych i krajowych wystawach hodowlanych. W 2015 r. po raz pierwszy zorganizował polową próbę zaprzęgową dzielności klaczy śląskich i amatorskie zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi. Impreza organizowana jest co roku.

Od 1990 r. jest sołtysem. Pełni tę funkcję z dwuletnią przerwą (2007-2011) do dnia dzisiejszego. Jest organizatorem licznych festynów i uroczystości, z których zgromadzone fundusze przeznacza dla dzieci i młodzieży – organizacja wypoczynku, spotkania integracyjne, a także na wyposażenie szkoły. Jego działalność ma na celu zintegrowanie mieszkańców.

Stanisław Perczyński jest bezinteresowny, uczynny i chętny do pomocy. Potrafi zmobilizować mieszkańców do działania, a mieszkańcy – mówiąc o panie Stanisławie – nazywają go „ostoją wsi”.

fot. UG Żary
fot. UG Żary
fot. UG Żary

ATB (źródło: UG Żary)