Na zwolnieniu lekarskim pamiętaj o aktualnym adresie

756
fot. Andrzej Buczyński

Jeśli musisz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, powinieneś pamiętać, by podać lekarzowi aktualny adres, pod którym będziesz dostępny podczas chorobowego. Gdy zmienisz to miejsce, masz obowiązek w ciągu 3 dni poinformować o tym pracodawcę i ZUS. W innym przypadku możesz mieć problemy.

W trakcie urlopu zdarzają się sytuacje, w których możesz ulec wypadkowi lub zachorować, a kontuzja lub choroba może zatrzymać cię na dłużej poza domem. Jeśli będziesz korzystać ze zwolnienia lekarskiego, musisz podać lekarzowi, który je wystawia, adres pod którym będziesz przebywać w trakcie powrotu do zdrowia. Nie tylko z powodu choroby na wyjeździe należy pilnować prawidłowego adresu zamieszkania na zwolnieniu lekarskim.

Zdarza się, że w systemie podany jest adres zameldowania inny, niż stałe miejsce zamieszkania pacjenta. Dlatego już w tracie wizyty w gabinecie lekarskim, przy wystawieniu e-zwolnienia, chory powinien przekazać lekarzowi pod jakim adresem będzie przebywał. To właśnie ten adres musi znaleźć się na zwolnieniu lekarskim.

Zdarzają się też sytuacje, gdy pacjent w trakcie choroby potrzebuje pomocy innych i przenosi się np. do rodziny, która w tym czasie będzie się nim opiekować. Można to zrobić, trzeba jednak pamiętać o obowiązkach względem ZUS i pracodawcy.

Gdy już po wystawieniu e-zwolnienia chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym adresie swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to trzy dni. Wskazanie prawidłowego adresu jest istotne podczas kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. Nieusprawiedliwiona nieobecność w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy wypłaty zasiłku chorobowego.

źródło: ZUS