Teraz trzeba uważać jeszcze bardziej

1033
fot. KPP Żary

POWIAT ŻARSKI | W ostatnich dniach na drogach powiatu żarskiego doszło do tragicznych zdarzeń. Policjanci pod nadzorem żarskiej Prokuratury będą wyjaśniali okoliczności i przyczyny dwóch śmiertelnych wypadków. Wsiadając za kierownicę samochodu nie zapominajmy o bezpieczeństwie, szczególnie o tej porze roku, kiedy w godzinach porannych często występuje mgła, a mokra nawierzchnia powoduje, że droga hamowania się wydłuża, trudniej zapanować nad pojazdem, a o niebezpieczne zdarzenia na drodze nietrudno.

Policjanci z żarskiej komendy prowadzą szereg działań dla poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach, to między innymi akcje „Trzeźwość” i „Prędkość”, lecz mimo tego dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń. W ostatnich dniach na drodze wojewódzkiej DW-287 doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. W jednym z nich zginęła pasażerka, a w drugim kierujący. Policjanci pod nadzorem żarskiej Prokuratury będą wyjaśniali okoliczności i przyczyny tych tragicznych zdarzeń.

fot. KPP Żary

Szczególnie teraz jesienią, wsiadając za kierownicę nie zapominajmy o bezpiecznym zachowaniu na drodze. Trudne warunki pogodowe nie są sprzymierzeńcami kierowców. Liście oraz opady deszczu powodują, że nawierzchnia jest śliska, wydłuża się droga hamowania, trudniej zapanować nad autem. W godzinach porannych często pojawia się mgła, która ogranicza pole widzenia. W wielu przypadkach do tragedii przyczyniają się niesprzyjające warunki pogodowe, jednakże w bardzo wielu przypadkach winę ponosi brawura. Kierowca decydując się na niebezpieczne manewry do, których bez wątpienia należy wyprzedzanie na zakrętach lub na tak zwanego „trzeciego”, naraża siebie, pasażera oraz innych kierujących. Takie nieodpowiedzialne zachowania stwarzają zagrożenie na drodze i mogą przyczynić się do tragedii. Dlatego, aby zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, w wyniku których śmierć lub poważne obrażenia ponoszą ich uczestnicy przestrzegajmy przepisów o ruchu drogowym. Wyprzedzajmy bezpiecznie, kiedy widzimy co dzieje się przed nami, a zbliżając się do przejść dla pieszych zwalniajmy – w tych miejscach często dochodzi do potrąceń. Wybierając się na przejażdżkę rowerową, czy na spacer nie zapominajmy o odblaskach. Z pewnością poprawią one nasze bezpieczeństwo. Kierujący znacznie szybciej nas zauważą i w porę będą mogli zareagować.

fot. KPP Żary

kom. Aneta Berestecka