Żarska Luna błyszczy nie tylko w nocy

834
fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | Sala widowiskowa Luna Żarskiego Domu Kultury przy ul. Okrzei, po miesiącach intensywnych prac, zyskała zupełnie nowy wizerunek. Dziś prezentuje się naprawdę elegancko, ale to jeszcze nie koniec planów na kompleksową modernizację tego obiektu. Dotychczasowe prace kosztowały około 1,8 miliona złotych.

Na dzień dobry od razu rzuca się w oczy nowa elewacja. To efekt między innymi termomodernizacji całego budynku. Wymieniono stolarkę drzwiową i okienną. Przed wejściem wykonano nowe schody z balustradami, jest tam nowe oświetlenie oraz donice na roślinki. Pojawił się monitoring podpięty do miejskiej sieci kamer. Zmodernizowane zostało ogrzewanie budynku.

fot. Andrzej Buczyński

Hol wraz z szatnią remontowany był kilka lat temu i nie wymagał zmian. Za to zupełnie zmieniła się sama sala widowiskowa. Jest nowe oświetlenie w technologii LED – wydajne i energooszczędne. Wymieniono instalacje elektryczne i akustyczne sceny. Ściany zostały odmalowane, zmieniła się podłoga. I to, co chyba najbardziej rzuca się w oczy – wymieniono fotele na widowni. Z całą pewnością są o wiele wygodniejsze, niż poprzednie. Pieniądze na fotele ŻDK pozyskał z „tarczy” dla kultury – około 190 tys. złotych, a także od sponsorów. Na jednej ze ścian widnieją podziękowania za wspieranie kultury w mieście. Znalazły się tam również tabliczki zdjęte ze starych foteli. Ale to nie koniec.

– Przygotowujemy właśnie przetarg na wykonanie nowego oświetlenia sceny w Lunie – mówi Łukasz Matyjasek, dyrektor Żarskiego Domu Kultury. – Wykonaliśmy również projekt elektroakustyczny i akustyczny, mający na celu wprowadzenie w kolejnych latach nowych technologii. Jesteśmy w trakcie robienia projektu na wykonanie całej centrali klimatyzacyjnej z wentylacją oraz wymiana przyłącza elektrycznego. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, zakupiliśmy nowe okratowanie sceniczne razem z wyciągarkami niskonapięciowymi, przeznaczone do obiektów i spełniające wszystkie normy oraz certyfikaty UTD. W chwili obecnej prowadzę również rozmowy z prezesem PKS-u odnośnie wykupienia połowy rampy przylegającej do sali widowiskowej Luna. Chciałbym to wykupić i uporządkować sprawy nieruchomości – wylicza Łukasz Matyjasek.

fot. Andrzej Buczyński

Dyrektor stara się pozyskać kolejne dodatkowe środki zewnętrzne, bo planów kolejnych nie brakuje. Dwa projekty złożone do euroregionu czekają na ocenę. Właśnie złożony został następny projekt do Ministerstwa Kultury na stworzenie galerii multimedialnej. Zamiarem Łukasza Matyjaska jest zmiana wizerunku Salonu Wystaw Artystycznych na deptaku. Chodzi tu o remont całego salonu, toalet i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

fot. Andrzej Buczyński
fot. Andrzej Buczyński
fot. ŻDK

Andrzej Buczyński