Pierwsza taka instalacja. Fotowoltaika w przedszkolu

913
fot. UG Żary

GMINA ŻARY | Dach przedszkola w Grabiku pokryty został panelami fotowoltaicznymi. To pierwsza taka inwestycja w placówkach oświatowych należących do gminy.

Do inwestycji w odnawialne źródła energii przekonały wójta Leszka Mrożka i gminnych radnych koszty energii elektrycznej, jakie co roku ponosi placówka.
Dach przedszkola w całości pokryty został modułami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 36 kWp. Montaż instalacji przetwarzającej energię słoneczną na energię elektryczną zasilającą cały budynek, w tym ogrzewanie Gminnego Przedszkola w Grabiku, kosztował 149 tys. złotych.
– To pierwsza taka instalacja w placówkach oświatowych na terenie gminy Żary – zaznacza wójt Leszek Mrożek. – Jest w zasadzie bezobsługowa, firma montująca panele zadbała także o instalację aplikacji, która pomoże śledzić system i jego sprawność. Ale najważniejsze jest to, że dzięki zielonej energii uda się wygenerować oszczędności.
– W ciągu roku płaciliśmy ok. 30 tys. zł za energię elektryczną w przedszkolu, w którym większość urządzeń i systemów zasilanych jest prądem – mówi Danuta Semenków, dyrektor Zespołu Szkół w Grabiku. – Dlatego razem z wójtem Leszkiem Mrożkiem zaczęliśmy poszukiwać rozwiązań, które pozwolą nam te koszty zredukować. Sama jestem wielką zwolenniczką działań proekologicznych, a jeśli uda się przy tym zminimalizować koszty to jestem „za” – dodaje.

fot. UG Żary
fot. UG Żary
fot. UG Żary

ATB (źródło UG Żary)