Oszuści podszywają się pod ZUS

2605

REGION | Znowu oszukują „na ZUS”. Tym razem przez internet.

Oszuści wysyłają maile z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej rzekomo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika, ponieważ plik zawiera zawirusowane oprogramowanie, które natychmiast instaluje się na komputerze.

W ostatnich dniach takie maile trafiły do części klientów ZUS. Do wiadomości załączony jest plik z fakturą. Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików lub przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej czy mediów społecznościowych.

– Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go usunąć, a przede wszystkim – pod żadnym pozorem – nie otwierać załącznika – przestrzega Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur ani żadnej innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przesyła tylko za pośrednictwem profilu na PUE ZUS, tym klientom, którzy posiadają konto na Platformie Usług Elektronicznych.

– W razie jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanej korespondencji, prosimy klientów o kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS – pod numer 22 560 16 00 – informuje Agata Muchowska.

PAS