Testy już można robić za darmo. Gdzie najbliższa apteka?

1053
fot. Andrzej Buczyński

REGION | Masz objawy COVID-19, miałeś/aś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub masz w pracy kontakt z dużą liczbą osób? Zrób w aptece bezpłatny test antygenowy na koronawirusa – zachęca Ministerstwo Zdrowia. Od 27 stycznia masz możliwość bezpłatnego sprawdzenia, czy jesteś zakażony/a koronawirusem. Nie będzie ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby. Farmaceuta pobierze Ci wymaz z nosogardzieli, wykona test i umieści Twój wynik w systemie, czyli zobaczysz go na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

Czyli od czwartku można się testować. Szybko i za darmo. Wynik można poznać już po kilku minutach. Ministerstwo określa też dalszą procedurę.

Przy dodatnim wyniku testu zostaniesz skierowany/a na izolację domową. Jeśli nie zajdzie potrzeba hospitalizacji, będziesz objęty Domową Opieką Medyczną. Także informację o tym, ile potrwa Twoja izolacja, znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. W okresie izolacji skontaktuje się z Tobą również sanepid. Jeśli test wypadnie ujemnie, ale masz objawy, które mogą wskazywać na koronawirusa, poproś lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o skierowanie na test PCR. Możesz też poprosić o skierowanie na test PCR online.
Certyfikaty po teście antygenowym – otrzymasz: Unijny Certyfikat COVID po teście antygenowym (ważny 48 godzin), po 10 dniach od pozytywnego wyniku testu – Krajowy Certyfikat COVID. Certyfikat ten nie będzie jednak podstawą do przekraczania granicy, będzie ważny tylko w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia wyraźnie podkreśla, że nie każda apteka bierze udział w programie. Warto to wiedzieć, aby uniknąć rozczarowania, gdy najbliższa apteka odeśle nas z kwitkiem. Ale listę aptek można sprawdzić w internecie. Sprawdźmy zatem, która apteka w Żarach wykonuje taki test. Otóż, 27 stycznia każdy mieszkaniec Żar, czy okolicy, który chciałby przetestować się za darmo, musi udać się do Apteki św. Józefa w Wolsztynie. Póki co, ten punkt jest najbliżej. Tak było w samo południe pierwszego dnia funkcjonowania darmowego testowania. Prawdopodobnie kolejne apteki w kraju chcą przystąpić do tego programu.

MAPA APTEK
SPRAWDŹ, GDZIE WYKONASZ DARMOWY TEST

Aktualizacja z godz. 14.00, 27.01.2022. Doszły nowe punkty na mapie:

  • 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnia Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żarach (Punkt w Żarach, ul. Domańskiego 2; Żelazna 1A, Żagań).

ATB