Młodzi żaranie z pomysłami

453
fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | Rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu dla dzieci i młodzieży „Startup – społecznie pozytywny”, którego tematem był pomysł na biznes w Żarach. Wpłynęło 7 prac. Uroczyste wręczenie nagród zorganizowano 3 marca w żarskim folwarku.

W kategorii wiekowej 15-19 lat – prace indywidualne – jury nie przyznało I i II miejsca. Natomiast III miejsce zdobył Maciej Onuchowski – student psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego – za pomysł Hotel Syrena – budowa centrum sportowo-wypoczynkowego w pobliżu Zielonego Lasu. Nowoczesny hotel wyposażony w sale wielofunkcyjne, centrum fitness, siłownię, boiska, basen sportowy, strefę SPA oraz doskonała lokalizacja służyć mogą zarówno zorganizowanym grupom sportowców, jak i turystom indywidualnym.
W kategorii wiekowej 15-19 lat – prace zbiorowe – jury również nie przyznało I i II miejsca, natomiast III miejsce za pomysł „Firma sprzątająca Tukan” zdobyli Jakub Dworak, Hubert Dworak i Nikodem Michalczewski – uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach. Firma może świadczyć kompleksowe usługi w zakresie dezynfekcji, deratyzacji, sprzątania miejsc publicznych, ozonowania mieszkań, usuwania pleśni, utrzymywania porządku w miejscach publicznych, na prywatnych posesjach i w lokalach mieszkalnych. Firma ma wykorzystywać naturalne środki czystości i ekologiczne urządzenia sprzątające, które będą przyjazne dla środowiska i człowieka.
W kategorii wiekowej 7-14 lat III miejsce ex aequo zajęli Jakub Sadowski – uczeń szkoły Podstawowej nr 10 im. Armii Krajowej w Żarach – za pomysł pn. Skauting (firma świadcząca usługi szkoleniowo-warsztatowe z zakresu radzenia sobie w trudnych sytuacjach – jak rozpalić ogień bez użycia zapałek, rozpoznawanie jadalnych roślin, nauka wiązania węzłów, samodzielne wykonywanie prostych narzędzi, budowanie szałasów, lekcje samoobrony) oraz Paweł Jankowski – uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Żarach – za pomysł pn. Produkcja płytek PCB (produkcja płytek PCB wykorzystywanych we wszystkich urządzeniach elektrycznych i elektronicznych).
II miejsce zostało przyznane Damianowi Henke – uczniowi Szkoły Podstawowej nr 1 im. Fryderyka Chopina w Żarach za pomysł Żarsztat – żarski warsztat dla majsterkowiczów (miejsce, w którym mieszkańcy Żar i okolic mając do dyspozycji wszelkiego rodzaju narzędzia i sprzęty, mogliby samodzielnie wykonać różne drobne prace, m.in. naprawić auto, podwinąć spodnie, uszyć zasłony, wykonać mebel).
I miejsce ex aequo zajęli Julian Stężycki – uczeń Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Chrobrego w Żarach – za pomysł Storebricks (firma dla miłośników klocków LEGO – klienci w różnym wieku będą mogli nie tylko spotykać się i wspólnie tworzyć makiety, ale również skorzystać z warsztatów twórczych, które pozwolą rozwijać się edukatorom wykorzystując klocki LEGO, a do tego sklep z możliwością zakupu zestawów i kącikiem dla maluszków) oraz Jaśmina Sadowska – uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Chrobrego w Żarach za pomysł „Innowacyjne ubranka dla piesków i kotków połączone z aplikacją umożliwiającą ich lokalizację (ten biznes polega na projektowaniu i szyciu ubranek dla zwierząt z wykorzystaniem recyklingu, ubranka z możliwością wszycia podgrzewaczy, mają mieć wszyte lokalizatory GPS, umożliwiające przy połączeniu z aplikacją, zlokalizowanie zagubionego pupila lub obserwacje jego codziennych podróży.

Jury konkursowe obradowało w składzie:
Elżbieta Maj – naczelnik Wydziału oświaty, kultury i sportu Urzędu Miejskiego w Żarach,
Teresa Olejnik – współwłaścicielka firmy Kobra,
Małgorzata Kaczmarczyk – prezes Fundacji Przedsiębiorczość,
Aneta Grajewska – przedstawicielka firmy MJ,
Dorota Falandysz – przedstawicielka firmy Relpol,
Dorota Lipińska – przedstawicielka Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej,
Magdalena Peciuch – pracownik UM w Żarach,
Magdalena Witchen – pracownik UM w Żarach,
Małgorzata Cegielska – dyrektor Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach.

fot. Andrzej Buczyński
fot. Andrzej Buczyński
fot. Andrzej Buczyński
fot. Andrzej Buczyński

ATB (nadesłane)