Amerykańscy żołnierze w Żaganiu

3352

W czwartek, 12 stycznia br. miało miejsce symboliczne powitanie żołnierzy amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT – Armored Brigade Combat Team) przez dowódcę Czarnej Dywizji, generała dywizji Jarosława Mikę.

Rozpoczął się właśnie  przerzut do Polski sił sojuszniczych. Proces ten jest wynikiem decyzji ogłoszonych w trakcie Szczytu NATO w Warszawie i został już zapoczątkowany przez przybycie amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej.

Kolumna pojazdów amerykańskich z ABCT, na czele której był pułkownik Christopher R. Norrie przekroczyła granicę państwa w miejscowości Olszyna. Na amerykańskich żołnierzy oczekiwał generał Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc). Jednostki z Żagania, Bolesławca oraz Świętoszowa gościć będą amerykańskich żołnierzy.
Na ziemi polskiej nastąpiła symboliczna wymiana flagi niemieckiej na flagę polską na pojeździe amerykańskiego dowódcy. Było to symbolicznym znakiem, iż amerykańscy żołnierze przybyli pełnić misję wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

– Przed nami wspólne ćwiczenia i doskonalenie umiejętności, które zostaną wykorzystane wtedy, kiedy będzie to konieczne. Im więcej wspólnych ćwiczeń, tym więcej możemy razem zrobić i liczyć na siebie, by wykonać najtrudniejsze zadania. Jestem przekonany, że wspólny wysiłek na ćwiczeniach poligonowych wzmocni nasz potencjał bojowy, usprawni procedury, ale przede wszystkim wzmocni żołnierskie więzi, które stanowią o sile każdej armii. – mówił podczas wojskowej uroczystości przywitania, dowódca Czarnej Dywizji, generał Jarosław Mika.

Po powitaniu na granicy następnym punktem była wojskowa uroczystość powitania amerykańskich żołnierzy. W uroczystości wzięła udział kompania honorowa z 34 Brygady Kawalerii Pancernej oraz pododdział żołnierzy amerykańskich, którzy będą stacjonowali w Żaganiu.

– Dzisiejsza ceremonia jest wielką celebracją przyjaźni pomiędzy polskimi i amerykańskimi wojskami, więc w imieniu żołnierzy z trzeciej Armored Brigade Combat Team (3ABCT), czwartej Dywizji Piechoty (4 ID) chciałabym podziękować Wam za tak cieple przywitanie. Szczególnie wdzięczny jestem za dotychczas okazaną naszym żołnierzom opiekę i pomoc, a przez następne kilka miesięcy wspólnych szkoleń. Nasza przyjaźń będzie tylko rosła w siłę. – mówił dowódca ABCT pułkownik Christopher R. Norrie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ