Rozlicz się z fiskusem przez internet

3778
Zary 11.03.2014 n/z Anna Lukomska rzecznik urzedu skarbowego w Zarach fot. Jacek Herok

O elektronicznych sposobach rozliczeń podatkowych z Anną Łukomską, zastępcą naczelnika Urzędu Skarbowego w Żarach, rozmawia Andrzej Buczyński

Podatnicy korzystają z tej formy rozliczeń nie od dziś?

– Rozliczenie w formie elektronicznej na dobre wpisało się już w podatkową rzeczywistość. Z roku na rok wzrasta ilość zeznań złożonych za pośrednictwem internetu. W ubiegłym roku e-deklaracje stanowiły w Urzędzie Skarbowym w Żarach około 1/3 wszystkich złożonych rozliczeń.

Jak się do tego zabrać po raz pierwszy?

– Przygotowana przez Ministerstwo Finansów strona http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje zawiera wszystkie wskazówki potrzebne do wypełnienia formularzy interaktywnych. Znajdziemy tam również niezbędne dane na temat zalecanej do wypełnienia deklaracji przeglądarki internetowej (Internet Explorer), zasad obsługi wtyczki niezbędnej do obsługi deklaracji, bezpośredni dostęp do formularzy podatkowych oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości.

Czego potrzebujemy do złożenia deklaracji?

– Do wypełnienia deklaracji w formie elektronicznej niezbędny jest dostęp do internetu, znajomość wysokości przychodu za poprzedni rok podatkowy (obecnie – za 2015) oraz dane dotyczące wysokości osiągniętych przychodów/dochodów w roku, który chcemy rozliczyć (obecnie – 2016).

Na co musimy zwrócić szczególną uwagę?

Na podstawie posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-40 lub własnych danych (w przypadku podatników rozliczających samodzielnie np. działalność gospodarczą lub najem) wypełniamy poszczególne rubryki zeznania. Ważne jest prawidłowe wypełnienie danych – system e-deklaracje nie ma informacji o osiągniętych przez nas dochodach i przysługujących nam ulgach – o prawidłowe wpisanie tych wartości musimy zadbać wypełniając zeznanie. System dokona za nas natomiast obliczenia sumy dochodów i wysokości podatku z uwzględnieniem wpisanych przez nas odliczeń i ulg.

Czy przez internet również możemy przeznaczyć 1 procent naszego podatku dla dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego?

– Jeśli chcemy przekazać 1 proc. podatku na wybraną organizacje pożytku publicznego system przekieruje nas także na stronę, na której możemy dokonać wyboru OPP lub przypomnieć sobie numer KRS organizacji jeśli go nie pamiętamy i obliczy za nas wartość 1 proc. naszego podatku.

Jak potwierdzamy swoją tożsamość?

– Żeby autoryzować nasze zeznanie w sekcji „dane autoryzujące” musimy wpisać kwotę przychodu z zeznania lub rocznego obliczenia podatku za rok 2015. Ten sposób sprawdzenia jest w przypadku zeznań traktowany jako podpisanie zeznania przez podatnika.

W jaki sposób otrzymamy potwierdzenie, że nasz PIT złożony drogą elektroniczną dotarł do właściwego urzędu skarbowego?

– Prawidłowo wypełnione zeznanie oznaczone jest statusem 200. Każdy inny status zeznania oznacza, że wystąpiła jakaś nieprawidłowość w jego wypełnieniu i nie zostało ono przyjęte do przetworzenia – czyli nie zostało wysłane. Potwierdzeniem wysłania zeznania elektronicznego jest pobranie Urzędowego Potwierdzenia Odbioru czyli UPO. Jest to dokument potwierdzający rozliczenie się z urzędem.

Jakie są największe korzyści z takiej formy rozliczeń?

– Złożenie deklaracji w formie elektronicznej w powyżej opisany sposób możliwe  jest dla wszystkich rodzajów zeznań podatkowych – zarówno dla złożenia zeznania jak i jego korekty. Przy tej formie składania unikniemy popełnienia błędów rachunkowych – stosunkowo częstych przy „zwykłych” zeznaniach papierowych i zaoszczędzimy czas. Również obsługa takich zeznań w urzędzie zajmuje mniej czasu, może więc przyspieszyć otrzymanie przez nas nadpłaty. Jest to zatem bardzo wygodna i korzystna forma rozliczenia. Dla tych osób, które chciałyby rozliczyć zeznanie z jeszcze większymi ułatwieniami przewidziana została forma wstępnie wypełnionego zeznania – ten sposób rozliczenia dostępny będzie w marcu po przekazaniu informacji o rozliczeniach przez płatników (pracodawców i zleceniodawców).

Andrzej Buczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ