Afrodyzjaki Świętego Walentego

3207

Przed nami jedno z bardziej popularnych świąt, choć nie pochodzące z naszej tradycji. Dzień Świętego Walentego, popularne Walentynki, Dzień Zakochanych.
Zwykle obchodzimy je obdarowując się drobnymi podarunkami, kartkami, serduszkami itp. Wielu z nas planuje na ten czas romantyczne kolacje, wyjazdy w góry czy inne urocze miejsce by pobyć w tym czasie ze swoją ukochaną osobą. Jednak choć kultywowanie święta miłości dotyczy nie tylko uniesień duchowych, to miłości erotycznej poświęca się u nas bardzo mało uwagi. A przecież już wieki temu, kiedy człowiek odczuł, że seks może sprawiać niebywałą przyjemność zaczął poszukiwać metod i środków, które pozwoliłyby mu intensywniej i dłużej przeżywać piękno intymnych doznań. Na przestrzeni minionych stuleci wymyślono niezliczoną ilość specyfików, ziół, napojów, powstało mnóstwo dziwnych opowieści o tajemniczych i stymulujących miksturach. W obecnych czasach, pełnych napięć i stresów, kiedy większość ludzi coraz częściej cierpi na zaburzenia libido, można byłoby na afrodyzjakach zrobić niezły interes. Pod warunkiem jednak, że istnieją one naprawdę…
O wzmagającym podniecenie, działaniu niektórych potraw wiedziano już przed tysiącami lat. W obecnych czasach, dzięki nabytej wiedzy potrafimy bardziej wnikliwie ocenić ich przydatność. Wpływ diety na aktywność seksualną ma szczególne znaczenie u mężczyzn. Jak się okazuje, u panów prowadzących dość aktywne życie erotyczne dochodzi do utraty ważnych składników w organizmie, które skrupulatnie wypada uzupełniać by sprostać dalszym wyzwaniom. Aby właściwie zadbać o kondycję narządów płciowych, panowie powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednią ilość cynku i selenu w diecie.
Cynk występuje w dużej ilości w gruczole krokowym i bierze udział w syntezie hormonu
testosteronu, który jak wiemy silnie wpływa na popęd płciowy. Najbogatszym źródłem cynku w diecie są owoce morza, dlatego panie chcące spędzić z mężczyzną czarującą noc, powinny na kolacje przyrządzić smaczne danie z ostryg, krewetek czy homarów, ale równie skuteczna okazać się może potrawa z łososia czy sandacza.
Mężczyźni aktywni seksualnie powinni zwrócić szczególna uwagę na białko w diecie, które
dostarcza jeden z najważniejszych aminokwasów – argininę – stanowiący ponad 80% białka płynu nasiennego. Ważnymi składnikami zarówno w diecie mężczyzn jak i kobiet są:
• mangan – ułatwiający w mózgu produkcję neuroprzekaźnika dopaminy
• beta-karoten – warunkujący prawidłową syntezę hormonów płciowych
• witamina E – nie bez znaczenia określana witamina płodności
Przy okazji warto zadbać również o dowóz witaminy C oraz witamin grupy B.
Oprócz tradycyjnych potraw zwróćmy uwagę na przyprawy i niektóre zioła, które posiadają
udokumentowane właściwości erotyzujące, jak: gałka muszkatołowa, imbir, gorczyca, kurkuma czy dziurawiec. Zawierają one substancje delikatnie drażniące, które nasilają ukrwienie w obrębie narządów płciowych. W niektórych zaś herbatkach, nalewkach czy napojach, gdzie składnikami są guarana, żen-szeń, kulczyba, iboga, lapacho, damiana, znaleźć możemy związki pobudzające układ przywspółczulny w rdzeniu kręgowym odpowiedzialny za prawidłowe odruchy płciowe. Nie zapominajmy także, że o udanym życiu erotycznym decyduje nie tylko dieta, ale i kondycja fizyczna. Może to dobry powód by zamienić pilota na dres?

Izabela Motyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ