Proszki do kolorów

607
graf. UOKiK

290 testów, 7 450 wyników – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził jakość proszków do prania tkanin kolorowych. Jak 10 proszków poradziło sobie z usuwaniem plam, ochroną kolorów?

Do koloru, uniwersalny, o zapachu tropików, z odplamiaczem, a może z płynem do płukania? Wybór odpowiedniego proszku do prania niejednego konsumenta może przyprawić o zawrót głowy. Z pomocą przychodzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z pierwszym tego typu cyklem testów konsumenckich – #UOKiKtestuje.
– Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe. Po raz pierwszy prezentujemy wyniki badania konsumenckiego sprawdzającego jakość 10 proszków do prania tkanin kolorowych. Tym samym, w ramach naszych działań edukacyjnych, rozpoczynamy testowanie różnych produktów codziennego użytku. Już za kilka tygodni przedstawimy wyniki skuteczności tabletek do zmywarek a następnie płynów do mycia naczyń – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak wybrano proszki?
Do badań wytypowano 10 proszków do koloru na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Proszki kupowano w sklepach sieciowych, lokalnych i dyskontach. Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi. Trwały one od sierpnia do września. Proszki przeszły w sumie 290 testów, podczas których uzyskano 7.450 różnych wyników cząstkowych.

Aby sprawdzić, jak proszki usuwają plamy, pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotową dzianinę bawełnianą z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych zabrudzeń.
Oceniono także, czy proszki utrzymują intensywność koloru i czy chronią biel – czyli jeśli pierzemy biało-czarny koc, to czy jasny kolor pozostanie bez zmian, a ponadto czy ich stosowanie nie pogarsza wytrzymałości pranych tkanin.

Skuteczność usuwania plam jest uzależniona głównie od rodzaju zabrudzenia. W tej kategorii najbardziej efektywny okazał się proszek Persil Color – najlepiej usunął 7 z 15 rodzajów plam, najwięcej ze wszystkich przebadanych produktów. Pozytywnym wnioskiem z badania jest to, że żaden przebadany detergent nie powoduje utraty intensywności barw.
Wpływ proszków na utrzymanie kolorów jest porównywalny, ale najlepiej sprawdziły się
w tej kategorii Dosia i Surf. Wszystkie proszki dobrze chronią biel w tkaninach sztucznych przed wybarwieniem i uniemożliwiają jej zafarbowanie przez inne kolorowe ubrania. Gorzej wypadają przy praniu tkanin naturalnych i tu występują między nimi większe rozbieżności. Najskuteczniej biel chronią Persil Color i Rex.

ATB (źródło UOKiK)