Muzyka zabrzmi w żarskim pałacu

8762

W tym roku przypada 250. rocznica śmierci Georga Philippa Telemanna. Z tej okazji w wielu miastach odbędą się okolicznościowe imprezy poświęcone twórczości tego XVIII-wiecznego kompozytora.

W specjalnej publikacji wydanej z tej okazji w Magdeburgu znajdziemy wykaz tegorocznych przedsięwzięć muzycznych upamiętniających twórczość Telemanna. Oprócz Magdeburga na liście miast znajduje się między innymi Hamburg, Frankfurt nad Menem, Lipsk, Paryż oraz Żary.

Muzyczny pałac Promnitzów

– Chcieliśmy, aby koncert był wyjątkowy i jakby naturalnym teatrem jest tu dziedziniec pałacu Promnitzów – mówi Ireneusz Brzeziński, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Promocji w żarskim ratuszu. – Chcemy tam zmieścić około 500 krzeseł dla publiczności oraz scenę.

Koncerty na dziedzińcu odbędą się 24 i 25 czerwca. Atrakcją tych wieczorów oprócz samego miejsca i muzyki będzie specjalnie przygotowane, różnokolorowe podświetlenie pałacu.

Rangi wydarzeniu dodaje patronat wojewody, marszałka województwa oraz ministra kultury.

W opinii dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej akustyka tego miejsca jest na tyle dobra, że orkiestra może zagrać bez dodatkowego nagłośnienia.

Pomysł wcale nie nowy

– O takim wykorzystaniu pałacowego dziedzińca myślałem już wiele lat temu, ale były problemy techniczne – mówi naczelnik Brzeziński. – Jeszcze trzy lata temu dach obiektu był w strasznym stanie i zachodziła obawa, że coś może spaść na głowę, ale dzisiaj to bezpieczeństwo wzrosło znacznie.

Jednak na wszelki wypadek organizatorzy przewidzieli również specjalne barierki, które odgrodzą miłośników muzyki od ścian budynku. Nad bezpieczeństwem czuwać będzie również ochrona.

Ilość miejsc ograniczona

Pięćset miejsc dla publiczności może wydać się sporą liczbą, jednak chętnych zapewne będzie znacznie więcej. Dzięki temu, że imprezę zaplanowano na dwa dni, dwukrotnie też wzrasta ilość osób, które wysłuchają koncertów. Niemniej jednak wejście na pałacowy dziedziniec będzie możliwe tylko za okazaniem zaproszenia. Urząd Miejski poinformuje, gdzie i w jaki sposób będzie można je uzyskać. Organizatorzy spodziewają się też wielu gości nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

– Mam nadzieję, że wszystko się uda i dopisze pogoda – podsumowuje Ireneusz Brzeziński.

Można się cieszyć, że obiekt który dzisiaj jest praktycznie ruiną, może stać się scenerią pewnych niecodziennych wydarzeń w mieście.

Ale na tym nie koniec. Jeśli wszystko przebiegnie sprawnie, to kolejny koncert w pałacu może odbyć się już 23 lipca, w ramach cyklu imprez pod hasłem „Lato z Telemannem”.

Andrzej Buczyński, fot UM Żary