Ponad 100 specjalności na Uniwersytecie Zielonogórskim

3285
foto UZ
logo UZ

Uniwersytet Zielonogórski  poszukuje młodych, zdolnych ludzi, którzy chcą podjąć studia na różnych kierunkach: od artystycznych przez humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, przyrodnicze, ścisłe i techniczne, po nauki o zdrowiu, w tym kierunek lekarski. Rekrutacja startuje 1 czerwca 2017 r..

1 września 2017 r. nastąpi połączenie Uniwersytetu Zielonogórskiego z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Sulechowie. Wówczas powstanie  Wydział  Zamiejscowy Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczelnia oferować będzie zatem aż 66 kierunków studiów i ponad 100 specjalności na 13 wydziałach.  Na UZ można pojąć studia w trybie dziennym, popołudniowym lub zaocznym (sobotnio-niedzielnym). Są to studia licencjackie, inżynierskie, a także jednolite magisterskie. Do wyboru, do koloru, co kto lubi.

Młodzi ludzie, którym marzą się studia na Wydziale Artystycznym muszą mieć świadomość, że poza konkursem świadectw czeka ich przede wszystkim egzamin praktyczny. Ci, którzy „widzą się” na studiach plastycznych zaprezentują własne prace i wezmą udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Chętni do studiowania architektury wnętrz, grafiki i malarstwa będą zdawać egzamin praktyczny z rysunku i z malarstwa. Z kolei ci, którzy chcą studiować edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej będą musieli zaprezentować umiejętności: gry na dowolnym instrumencie oraz śpiewu, a także posiadać  predyspozycje muzyczne. Przyszli jazzmani, a także wokaliści i muzycy estradowi podczas egzaminu muszą zagrać na instrumencie, zaśpiewać (jazz, pop lub gospel – do wyboru), a także przedstawić 2. swoje prace muzyczne – kompozycje bądź aranżacje.

Przyszli architekci (Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska) na egzaminie praktycznym będą rysować z natury i z wyobraźni. Pozostałym, chętnym do podjęcia studiów na UZ „upiecze się”, bowiem obowiązywać będzie jedynie konkurs świadectw.

foto UZ

Jak każda uczelnia wyższa i Uniwersytet Zielonogórski ma swoje „lokomotywy”. Kierunki cieszące się największą popularnością wśród maturzystów. Od dwóch lat, czyli od chwili uruchomienia, rekordy popularności bije kierunek lekarski. Podobnie rzecz się ma z prawem i psychologią. Niesłabnącą popularnością cieszą się filologie – angielska i niemiecka. W ostatnich latach wychodząc naprzeciw zmieniającemu się rynkowi pracy uczelnia oferuje bardzo ciekawe kierunki studiów, z których grzech nie skorzystać. Rynki finansowe potrzebują analityków. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest kierunek inżynieria danych, który od kilku lat z powodzeniem proponuje Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii UZ. O zatrudnienie nie powinni się też martwić absolwenci inżynierii kosmicznej czy fizyki medycznej, które można studiować na Wydziale Fizyki i Astronomii UZ. Logistyka to kolejny kierunek, który jest strzałem w „10.” Powstające centra logistyczne i transportowe szukają fachowców z tej dziedziny, podobnie jak filologów, najchętniej ze znajomością dwóch języków obcych. Odpowiedzią na te poszukiwania jest oferta podjęcia studiów na takich kierunkach jak: język francuski w komunikacji zawodowej z drugim językiem romańskim, komunikacja biznesowa w języku rosyjskim czy filologia rosyjska z dodatkowym językiem angielskim. Skoro już jesteśmy przy języku angielskim. W ostatnim czasie  dużą karierę robi słowo „coach”. Także na UZ można podjąć studia na kierunku coaching i doradztwo filozoficzne.

Miłośnicy tradycyjnych kierunków nie rozczarują się. W ofercie UZ znajdą takie kierunki  jak: bezpieczeństwo narodowe, biologia, biotechnologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ekonomia, europeistyka i stosunki transgraniczne, filozofia, filologia polska, fizyka, historia, informatyka i ekonometria, kulturoznawstwo, matematyka,  ochrona środowiska, pedagogika, pedagogika specjalna, pielęgniarstwo, politologia, praca socjalna,  socjologia, stosunki międzykulturowe, wychowanie fizyczne, zarządzanie. Z drugiej strony osobom z fantazją proponujemy: literaturę popularną i kreacje światów gier.

Zielonogórska uczelnia ma też bogatą ofertę kierunków technicznych, które co roku cieszą się dużym „wzięciem” u maturzystów. Są to: automatyka i robotyka, bezpieczeństwo i higiena pracy, biznes elektroniczny, budowa i eksploatacja maszyn, budownictwo, efektywność energetyczna, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, informatyka, inżynierie: bezpieczeństwa, biomedyczna,  środowiska, mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji.

Serdecznie zapraszamy na Uniwersytet Zielonogórski! Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji, szczegółowy opis poszczególnych kierunków oraz kryteria, jakie należy spełnić, znajdują się na stronie: www.rekrutacja.uz.zgora.pl

MK