Ku pamięci Rolniczaka

4571

Sztandar nieistniejącej już szkoły rolniczej zawisł w gablocie w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Moment jego odsłonięcia z sentymentem obserwowali dawni dyrektorzy oraz absolwenci tej placówki.

Pięć lat temu połączono dwie szkoły – „Rolniczak” z „Ceramikiem”. Pierwsza z nich, jako placówka oświatowa, przestała istnieć.

– Były to trudne decyzje, ale według mojej oceny proces ten powiódł się – mówi Arleta Śniatecka, dyrektor ZSOiT. – Społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych z szacunkiem i dumą przejęła dorobek przejętej szkoły, a symboliczna ekspozycja będzie dowodem zasług Zespołu Szkół Rolniczych dla żarskiej oświaty.

Inicjatorem tej uroczystości był jeden z absolwentów szkoły rolniczej, Marek Femlak, który sam za czasów szkolnych był członkiem pocztu sztandarowego. Gdy się okazało, że sztandar jest w archiwum, zrobił wszystko, aby przenieść go do placówki, która jest kontynuatorem jej tradycji.

Roman Dziok

Chciałem serdecznie podziękować projektodawcom i wykonawcom przygarnięcia sztandaru tam, gdzie on powinien być. Nie w magazynach, tylko w szkole. Szkoła rolnicza posiada ponad pięćdziesięcioletnią tradycję. Została założona w 1959 roku i przechodziła kolejne etapy rozwoju, podwyższenia stopnia organizacyjnego, aż do roku 2012 na którym wszystko się zakończyło. Serdecznie dziękuję Markowi oraz pozostałym osobom, które w sposób bezpośredni lub pośredni przyczyniły się do przeniesienia sztandaru w odpowiednie miejsce.

Marek Femlak

Jestem bardzo szczęśliwy. Podobnie jak moje koleżanki i koledzy trzydzieści lat temu zdawałem maturę. Jak ten czas zleciał. Szkoła to najpiękniejsze lata. Wiek między 15 a 20 lat to coś wspaniałego. Dzisiaj, jako pięćdziesięcioletni facet, dobrze pamiętam i wspominam te czasy.

Dlaczego nie przeniesiono sztandaru pięć lat temu? Mogę to wytłumaczyć tylko w ten sposób, że być może byliśmy w szoku. Co się dzieje? Szkoła przestaje istnieć. Ale myślę, że lepiej późno niż wcale.

Memoriał im. Zbigniewa Morzyka

Uroczystość związana ze sztandarem była okazją do zorganizowania kolejnego memoriału poświęconemu wieloletniemu zasłużonemu pedagogowi i trenerowi Zespołu Szkół Rolniczych w Żarach.

W zawodach lekkoatletycznych wzięły udział reprezentacje gimnazjów i szkół średnich. Spośród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajął III zespół z Gimnazjum nr 3, na drugiej pozycji znalazła się reprezentacja Gimnazjum z Trzebiela, trzecie miejsce należało do I zespołu z Gimnazjum nr 3. Klasyfikacja szkół ponadgimnazjalnych wyglądała następująco: 1 miejsce – Zespół Szkół Budowlanych, 2 – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, 3 – Społeczne Liceum Ogólnokształcące.

ATB