Medalista i pasjonat

3653

Filip Maniecki z klubu KS Fortius świetnie spisał się podczas zawodów International Judo Tournament Solanin Cup ” Young Europe” Mission Olimpic Games 2024.

Filip Maniecki w prestiżowych zawodach rozegranych w Nowej Soli zajął III miejsce. Młody judoka stoczył pięć walk, z których trzy wygrał przed czasem.

Ponadto Filip wziął udział w zgrupowaniu szkoleniowym, który poprowadziła brązowa medalistka IO z Rio reprezentantka Izraela Yerudi Garbi przy współpracy polskiego olimpijczyka Pawła Zagrodnika.

Gościem honorowym zawodów była srebrna medalistka IO z Atlanty Aneta Szczepańska.

W turnieju wzięło udział ponad 400 zawodników z 15 krajòw (Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Ukraina, Niemcy, Kazachstan, Gruzja, Japonia, Turkmenistan, Belgia, Słowacja, Węgry, Czechy, Izrael).

Turnieje pod nazwą „Young Europe” rozgrywane są we wszystkich państwach europejskich, a ich misją jest wyszukiwanie kandydatów na IO w 2024 roku w judo.

Sukces Filipa jest o tyle ważny, że piętnastoletni uczeń Gimnazjum nr 1 w Żarach boryka się od urodzenia z wiotkością mięśni. Katarzyna Maniecka, mama Filipa, jest nie tylko zadowolona z sukcesu syna, ale przede wszystkim z tego, że ćwiczy on judo.

– To wpływa bardzo dobrze na jego rehabilitację, jest coraz silniejszy, rozwija się – podkreśla.

Mama od sześciu lat wozi Filipa trzy razy w tygodniu na trening. Dodatkowo na różne zawody. Nie przeszkadza jej, że syn rzadziej bywa w domu. Jest szczęśliwa i dumna, że ma on nie tylko pasję sportową, bo Filip raz, a nawet dwa razy w tygodniu, jeździ do schroniska dla bezdomnych zwierząt, żeby wyprowadzać na spacer bezdomne psy.

Sam Filip przyznaje, że nie ma w szkole żadnych problemów z kolegami. Nikt mu nie dokucza i nie stara się zaczepiać, żeby sprawdzić jego umiejętność walki.

– Filip jest bardzo otwarty i asertywny, ma duża kulturę osobistą, nie szuka zwady – podkreśla Arkadiusz Szczepański, trener młodego judoki.

Paweł Skrzypczyński