Parkingi na dzień dobry

3958

Przy pięciu głównych drogach wjazdowych do miasta powstają miejsca postojowe z informacją turystyczną.

Projekt turystyczny realizowany jest wspólnie z partnerem niemieckim – miastem Weisswasser. W ubiegłym roku, w pierwszym etapie projektu, wykonany został parking na Syrenie oraz wiata.

– W obecnym etapie, w ramach działań inwestycyjnych, wykonujemy parkingi wraz z tablicami informacyjnymi przy głównych drogach wjazdowych – mówi wiceburmistrz Żar Olaf Napiórkowski. – Obecnie na ukończeniu są trzy z zaplanowanych pięciu.

Parking na początku Olbrachtowa już w budowie

Parkingi powstaną na ulicy Zielonogórskiej przy „Ceramiku”, na ulicy Piastowskiej, Serbskiej, na pętli Żary-Olbrachtów oraz na końcu osiedla Zawiszy Czarnego.

Miejsca te wyposażone zostaną – oprócz miejsc dla pojazdów – w stół, ławy, kosze na śmieci. Na tablicach znajdzie się informacja turystyczna o Żarach, Zielonym Lesie, Łuku Mużakowa, a także o turystycznych atrakcjach po stronie niemieckiej.

– Tablice wraz z mapami wymagają nieco czasu na przygotowanie, ale myślę że już we wrześniu powinny zostać zamontowane – informuje wiceburmistrz. – Z pozyskanych środków wydane zostaną również mapki, foldery, a także przez dwa lata prowadzony będzie punkt informacji turystycznej.

Kolejne działania

Na przełomie października i listopada rusza następny nabór wniosków w ramach polsko-niemieckiego programu transgranicznego, co jest okazją do pozyskania dodatkowych funduszy.

– Chcemy złożyć kolejny wniosek, również z miastem Weisswasser – mówi Olaf Napiórkowski. – Będzie on dotyczył budowy pola kempingowo-kamperowego na Syrenie, które będzie kontynuacją wcześniej przeprowadzonych inwestycji na tym obiekcie.

Przed laty było pole kempingowe na Syrenie. Teraz ma szansę powstać jakby ponownie, tyle że nowoczesne, z pełną infrastrukturą.

ATB