Oszuści nie odpuszczają. Kolejny „przekręt” metodą na wnuczka

3066

Kolejne oszustwo metodą na wnuczka miało miejsce parę dni. Starsza Pani z Zielonej Góry była przekonana, że pomaga własnej córce.

Do komisariatu II Policji w Zielonej Górze zgłosiła się starsza, 77-letnia kobieta, która poinformowała, że została oszukana tzw. „metodą na wnuczka”. Z relacji kobiety wynikało, że tuż po godz. 10, na jej numer stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę i poprosiła o pomoc przy spłacie kredytu. Fałszywa „córka” twierdziła, że natychmiast potrzebuje dużej sumy pieniędzy i za chwilę w jej mieszaniu zjawi się pracownik banku, który przyjdzie po pieniądze. Niczego nie podejrzewająca 77-latka przygotowała pieniądze: kilkadziesiąt tysięcy w złotówkach i Euro. Po pieniądze zgłosił się nieznany jej mężczyzna, a 77-latka przekonana, że ma do czynienia z osobą, która przekaże pieniądze córce wręczyła mu oszczędności. O tym, że została oszukana, zorientowała się gdy było już za późno. Natychmiast zadzwoniła na policję, a policjanci bardzo szybko podjęli działania operacyjne, żeby ustalić sprawców i odzyskać pieniądze.

W wyniku podjętych działań policjanci kryminalni ustalili, że związek z tym przestępstwem może mieć małżeństwo mieszkające w Gorzowie Wlkp. Kobieta i mężczyzna zostali zatrzymani. Policjanci po zatrzymaniu tych osób przeszukali także ich mieszkanie, w którym znaleźli kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz kilka tysięcy Euro, które to zabezpieczyli. Podczas prowadzonych czynności operacyjnych i procesowych zielonogórscy policjanci wraz z policjantami z KWP w Gorzowie Wlkp. ustalili, że mężczyzna ma na swoim koncie także inne takie przestępstwo. Jak się okazało, dzień wcześniej w podobny sposób wyłudził pieniądze od starszej gorzowianki. Mężczyzna usłyszał zarzuty oszustwa. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Po przesłuchaniu w prokuraturze kobieta została objęta policyjnym dozorem, natomiast w stosunku do zatrzymanego mężczyzny Prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze wystąpił do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze zdecydował o aresztowaniu mężczyzny na 3 miesiące. Ten przypadek pokazuje, że oszuści nie odpuszczają. Pomimo kampanii informacyjnych prowadzonych przez Policję i publikacji w mediach, nadal próbują wykorzystać osoby starsze oszukując metodą „na wnuczka”. Przestępcy wiedzą, że z telefonów stacjonarnych korzystają przeważnie ludzie starsi, bo młodsi cenią sobie niezależność jaką daje im telefon komórkowy.  Oszuści wybierają osoby starsze także dlatego, że łatwiej jest nimi manipulować i grać na ich uczuciach.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

1.    Nie działać w pośpiechu i  nie podejmować od razu pieniędzy z banku – odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
2.    Potwierdzić informację u innych członków rodziny. Poradzić się znajomych,  rodziny czy policjanta – nr 997.
3.    Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe, szczególnie gdy ktoś żąda natychmiastowej wpłaty dużych sum pieniędzy
4.    O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997.

źródło KPP Gorzów