„Mezo” pobiegnie i zaśpiewa w Żarach

4660

Wielkimi krokami zbliża się czwarta edycja popularnej imprezy biegowej Dycha po Żarach. W tym roku po biegu przed ratuszem wystąpi z koncertem Mezo.

Nieprzypadkowo raper i dziennikarz radiowy Jacek “Mezo” Mejer pojawi się 22 kwietnia w Żarach. Zapewne nie wszyscy wiedzą, że popularny muzyk jest również zapalonym biegaczem z zamiłowaniem do biegów długodystansowych, a swój pierwszy maraton przebiegł w wieku 19 lat.
– Mezo jest na pewno najlepszym biegaczem wśród muzyków, więc postanowiliśmy zrobić niespodziankę w tym roku i zaprosiliśmy go do udziału w naszej imprezie – mówi Marcin Hakman, prezes Żary Runners Team.
Mezo nie tylko zaśpiewa, ale też pobiegnie trasą żarskiej Dychy w gronie przeszło siedmiuset biegaczy, którzy wezmą udział w tej coraz bardziej popularnej imprezie. Z roku na rok organizatorzy zwiększają nieco ilość pakietów startowych, a i tak chętnych jest dużo więcej. Obecnie na liście rezerwowej czeka ponad 300 osób. Stąd też apel do wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli wziąć udziału w dziesięciokilometrowym biegu ulicami miasta, aby przekazali komuś lub zwrócili swoje pakiety startowe. Na pewno się nie zmarnują.

Żary biegają
Jak podkreśla Marcin Hakman, na listach startowych tegorocznej imprezy jest prawie trzystu mieszkańców Żar. To pokazuje, że Żary naprawdę biegają i to masowo. Z roku na rok rośnie liczba amatorów tego typu aktywności fizycznej, a i są ku temu dogodne warunki. Piękne tereny Zielonego Lasu zachęcają do biegania, a cotygodniowy parkrun jest możliwością sprawdzenia swoich postępów i spotkania osób o podobnych zainteresowaniach. Od ubiegłego roku biegaczom służy także nowo wybudowany stadion lekkoatletyczny na Syrenie. Warunki są, potrzeba tylko chęci. Żarskie środowisko biegowe jest coraz liczniejsze, a wielu z miejscowych biegaczy z powodzeniem startuje na różnych imprezach nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Czwarta Dycha po Żarach odbędzie się oczywiście w towarzystwie AK Anatol Mini Dychy, czyli biegu dla dzieci. I tu, podobnie jak w biegu głównym, chętnych do udziału nie brakuje.
Organizacja całości jest sporym wyzwaniem, ale Żary Runners Team ma już spore doświadczenie także dzięki jesiennym edycjom Crossu po Zielonym Lesie. Jednak nie obyłoby się bez wsparcia.
– Bardzo wspomaga nas miasto oraz żarskie firmy, bo widzą, że jest to fajna impreza i chcą się też przyłączyć i zaprezentować na lokalnej imprezie – mówi Marcin Hakman.
Faworytem biegu jest Adam Draczyński z Nowej Soli, który wygrał dwie poprzednie edycje Dychy po Żarach i z pewnością chciałby ten wyczyn powtórzyć.
Warto zapamiętać datę tego wydarzenia. Warto przyjść na trasę, pokibicować biegaczom, a na koniec posłuchać koncertu w wykonaniu Mezo.​

Nowa impreza
W kalendarzu lokalnych imprez biegowych pojawia się w tym roku nowe przedsięwzięcie organizowane przez Żary Runners Team, tym razem we współpracy z Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Marszowie. “5-tka z EkoSzkołą” to bieg dla dzieci na dystansie pół kilometra i około pięciokilometrowy bieg dla dorosłych. Trasę wytyczono w lasach wokół Marszowa. Wszystko to w ramach pikniku ekologicznego organizowanego przez ZZO. Zapisy ruszyły w środę, 28 marca. Limit w biegu dla dzieci wynosi 100 uczestników i jest bezpłatny. Dla dorosłych przygotowano 200 pakietów startowych po 20 złotych.
Więcej informacji znaleźć można na facebookowym profilu Żary Runners Team.

Koszulka przygotowana na 4 Dychę po Żarach

Andrzej Buczyński