Usługi elektroniczne w urzędzie i na cmentarzu

3776

Płatność kartą w kasie urzędu, załatwianie spraw bez wychodzenia z domu, a nawet elektroniczny informator przy cmentarzach. Takie usługi przygotowują żarscy urzędnicy.

Miasto przystąpiło do programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A.

– Podpisaliśmy już umowę i dzięki temu będzie możliwość płacenia kartą w kasie urzędu – mówi sekretarz Olga Boryń z żarskiego urzędu miejskiego. – W tej chwili przygotowujemy się do tego technicznie i podejrzewam, że we wrześniu lub w październiku ta usługa będzie dostępna dla mieszkańców w każdym z dwóch okienek kasowych.

Co ważne, od płatności kartą nie będą pobierane żadne prowizje, tak samo jak przy wpłatach dokonywanych gotówką.

 Portal mieszkańca

Wspólnie z kilkunastoma partnerami z powiatów żagańskiego, nowosolskiego, krośnieńskiego, świebodzińskiego, gorzowskiego i międzyrzeckiego, Żary przystąpiły do projektu, który otrzymał dofinansowanie o wartości prawie 9,5 miliona złotych. Jego głównym celem jest wdrażanie e-usług w administracji samorządowej.

– Oprócz modernizacji zaplecza informatycznego, sieci i serwerów i podniesienia bezpieczeństwa danych w urzędzie, dla mieszkańca najważniejsze jest to, że będzie miał do dyspozycji portal, na którym będzie mógł sprawdzić swoje opłaty, takie jak podatki lokalne – mówi Olga Boryń. – Idea tego jest taka, że mieszkaniec zobaczy na przykład należną kwotę podatku od nieruchomości i od razu będzie ją mógł zapłacić.

Nie będzie potrzeby chodzenia do kasy urzędu, ani wykonywania osobnych przelewów bankowych na konto urzędu. Wszystko to będzie można zrobić od razu z portalu. Mają się tam znaleźć podatki płacone do kasy miejskiej zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych, takie jak na przykład podatki od środków transportowych, od nieruchomości, opłaty za śmieci, czy nawet opłata za cmentarz. Dodatkowo przewidywana jest też możliwość głosowania nad projektami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego. Trzeba będzie tylko założyć swoje osobiste konto i zalogować się na nie.

Wprawdzie termin realizacji projektu to lata 2018-2019, ale jak zapewnia sekretarz Olga Boryń – Będziemy się starali zrobić to jak najwcześniej.

Dofinansowanie wynosi 85 procent. Żary otrzymały kwotę prawie 780 tysięcy złotych, przy wkładzie własnym około 143 tys.

Elektronika przy cmentarzach

Z pewnością pomocne dla wielu osób odwiedzających cmentarze komunalne w Żarach i Kunicach będą ustawione przy nich tak zwane infokioski. Dzięki nim, po wspisaniu imienia i nazwiska osoby zmarłej, na ekranie wyświetlą się informacje, w jakiej kwaterze jest pochowana, a nawet jak dojść do tej kwatery. Będzie to ułatwienie szczególnie dla osób, które na przykład przyjadą na cmentarz z innego miasta, lub też po prostu będą szukać grobów bliższych czy dalszych znajomych, aby móc zapalić znicz.

Koszty zakupu infokiosków nie podlegają dofinansowaniu z projektu, w związku z tym będą one zakupione ze środków budżetu miasta.

ATB