Mieszkaniec Żagania trzymał w domu kajmana (film)

2878

W czwartek, 21 września policjanci z Zespołu do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji Żaganiu  po wcześniejszej pracy operacyjnej,  przeszukali w prywatne mieszkanie w wielorodzinnym domu.

Podczas przeszukania, w pokoju młodego mężczyzny policjanci znaleźli prawie 40-centymatrowego młodego kajmana okularowego – gada, będącego na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem. Dorosły osobnik osiąga długość nawet 1,3 metra. Okazało się, że domownicy nie mają żadnych zezwoleń i dokumentów związanych z pochodzeniem tego zwierzęcia.

Żagańscy policjanci skontaktowali się z Ogrodem Zoologicznym w Poznaniu. Pani Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego ZOO, po wysłuchaniu relacji policjantów i informacji o warunkach w jakich przetrzymywany jest gad, zgodziła się zaopiekować kajmanem i wysłała do Żagania weterynarza i pracownika z ZOO, którzy profesjonalnie mogli ocenić całą sytuację. Pracownicy Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu jednoznacznie potwierdzili, że kajman okularowy był przetrzymywany w warunkach które zagrażały jego zdrowiu i życiu. Gad został zabrany przez pracowników ZOO.

Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy pod kątem złamania przez młodego mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody i ustawy o ochronie zwierząt.

MK, foto i video KPP Gorzów