Władcy pełni emocji, nowy poczet władców Polski

3295

Nowy poczet władców Polski zupełnie różni się od tego, który znamy. Odbiorcy nie ukrywają, że mają mieszane uczucia.

Władcy na portretach przypominają współczesnych ludzi. Czasem przypominają gwiazdy muzyki rockowej czy piłki nożnej

Mistrz Jan Matejko stworzył rysunki, które stały się kanonem dla kolejnych pokoleń. Wybitny grafik, profesor Waldemar Świerzy ten kanon starał się przełamać. Stąd podtytuł wystawy: Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko.

– Chciałem mieć na obrazach prawdziwych ludzi – mówił za życia profesor Świerzy.

Wszyscy obecni na wernisażu wystawy z ciekawością oglądali portrety. Mogli też konfrontować je z umieszczonymi pod nimi portretami Matejki. Czytali też z zainteresowaniem mniej znane i pikantne informacje o władcach.

– To się naprawdę udało. Ci ludzie są tacy prawdziwi, kolorowi, pełni emocji – nie ukrywa swojej opinii Gabriela Łastowska, plastyczka-amatorka, która tworzy abstrakcyjne rysunki.

Mecenasem kolekcji „Nowy Poczet Władców Polski” jest Bank PKO Bank Polski. Składa się ona z 49 portretów. Inicjatorem projektu był w 2003 r. Andrzej Pągowski. Profesor Świerzy na podstawie aktualnej wiedzy historycznej tworzył kolekcję przez dziesięć lat. Niedługo potem, bo dwa tygodnie po zakończeniu ostatniego portretu, zmarł.

Wystawa była po raz pierwszy zaprezentowana w 2015 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. W żarskim Salonie Wystaw Artystycznych  portrety można podziwiać do 28 października. Wstęp wolny.

PaS