Na co miasto Żary wyda miliony z funduszy norweskich? Oto koncepcja

1334
fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | 22 listopada 2021 roku oficjalnie zaprezentowana została koncepcja, na co spożytkować kwotę przeszło 3,5 miliona euro, jaką miasto zdobyło w ramach programu „Rozwój Lokalny”. Trzeba nadmienić, że Żary znalazły się w gronie zaledwie 29. miast w Polsce, które otrzymały takie fundusze.

Aby otrzymać tak duże środki, nie wystarczył zwykły wniosek. Należało przygotować szczegółowy program i przekonać komisję, że jest on akurat wart dofinansowania, bo jego efekty przełożą się na poprawę jakości życia mieszkańców. Po długich miesiącach powstał program „Żary, tu chcę żyć!!!!”. Jak widać, na tyle dobrze przygotowany, że fundusze zostały przyznane.

fot. Andrzej Buczyński

Danuta Madej, burmistrz miasta Żary:

– Wszystkie miasta, startujące w tym konkursie, miały możliwość walki o środki finansowe w granicach od trzech do dziesięciu milionów euro. Takie były wstępne założenia tego konkursu. W styczniu 2020 roku otrzymaliśmy informację, że przeszliśmy do drugiego etapu konkursu w gronie 54. miast, z 213, które złożyły swoje wnioski. Jako jedyne miasto w województwie lubuskim. Od tego momentu przydzieleni zostali nam eksperci ze Związku Miast Polskich, którzy przez kolejne miesiące pracowali z naszymi urzędnikami, mieszkańcami, przedstawicielami różnych środowisk, aby przygotować już konkretne plany związane z tym konkursem. W październiku 2020 roku, po wielu miesiącach pracy, złożyliśmy ponownie nasze plany rozwoju lokalnego i instytucjonalnego. Z konkretnymi zadaniami opiewającymi na kwotę około 40 milionów złotych. Minęły kolejne miesiące i w lipcu 2021 roku otrzymaliśmy informację, że jesteśmy w grupie 29. miast – zwycięzców. Wcześniejsze założenia związane były z tym, że zwycięzców będzie piętnastu. Ostatecznie przyznano mniejsze kwoty, ale więcej miast zakwalifikowało się do ścisłego finału. Od lipca do października tego roku prowadziliśmy kolejne prace związane z tym, aby zredukować wcześniej planowane kwoty do tej przyznanej – ponad 3,5 miliona euro. W październiku podpisaliśmy wstępną umowę z ministerstwem na realizację przedsięwzięć, które mieszczą się w przyznanej kwocie. Cieszę się, że będziemy mogli z tych środków zrealizować tak wiele różnych przedsięwzięć. 

fot. Andrzej Buczyński
fot. Andrzej Buczyński

Jakie to będą przedsięwzięcia? Szczegóły poniżej:

Andrzej Buczyński