Wizja Kopca Obrońców Lwowa. Prezydent odpowiedział na apel kresowiaków

3857
Tak może wyglądać Kopiec Obrońców Lwowa. foto nadesłane
Na apel środowisk kresowych o wybudowanie we Wrocławiu kopca Obrońców Lwowa odpowiedział prezydent Andrzej Duda.
Inicjatywa kresowiaków, dotycząca wybudowania we Wrocławiu, w 2018 roku,  w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Kopca Obrońców Lwowa, znalazła uznanie w oczach prezydenta Andrzeja Dudy.Kresowiacy otrzymali odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP  z wyrazami uznania dla tej inicjatywy i możliwością objęcia przez Prezydenta RP Patronatu Honorowego nad uroczystością odsłonięcia kopca-pomnika.Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, do tej pory nie zechciał odpowiedzieć na list kresowiaków i ustosunkować się do zawartego w nim wniosku.Przypomnijmy. Wniosek o budowę kopca skierowali do prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza żarscy działacze z Klubu Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch., Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów Oddział Żary oraz Kresowego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich. Żarscy kresowiacy dostali w tej sprawie liczne wsparcie środowisk kresowych z całego kraju.Zdaniem kresowiaków Kopiec Obrońców Lwowa powinien stanąć na Wzgórzu Andersa, czyli terenie byłego gruzowiska po Festung Breslau, ograniczonego od południa ulicą Kamienną, od zachodu ulicą Ślężną, od północy ulicą Petrusewicza, od wschodu ulicą Borowską. Usytuowanie takie byłoby czytelnym nawiązaniem do lwowskiego Kopca Unii Lubelskiej usypanego na Wzgórzu Zamkowym. Powiązanie generała Andersa z Obrońcami Lwowa ma pełne uzasadnienie historyczne, wystarczy przypomnieć, iż wśród dywizji II Korpusu były jednostki o nazwie: Kresowa, Lwowska, Wileńska, co było czytelnym wyrazem stanowiska dowódcy w sprawie Kresów Wschodnich i ich znaczenia dla polskiej niepodległości.

Uwaga! Konkurs

Wizja kopca Obrońców Lwowa

Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt lwowskich już po raz dziesiąty organizuje wojewódzki konkurs „Poznajemy Ojcowiznę Kresową i moja wizja zabytku kresowego”.

Hasłem przewodnim obok hasła: „Żołnierz Armii Krajowej z mojej Rodziny lub sąsiedztwa – Bohaterem Niepodległości Polski” jest także: „Moja wizja Kopca Obrońców Lwowa we Wrocławiu – na Stulecie Niepodległości Polski”.

Konkurs rozgrywany jest w trzech kategoriach wiekowych i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Autorem makiety lub pracy graficznej wizji projektu Kopca Obrońców Lwowa we Wrocławiu może być wyłącznie indywidualny uczeń. Praca graficzna lub makieta może być wykonana w dowolnej technice z wykorzystaniem trwałych materiałów oprócz masy solnej, konstrukcji z bibuły i cienkiego papieru. Wymiary nie powinny przekraczać 30 cm x 30 cm x 30 cm.

Parce należy dostarczyć do siedziby KTTK przy ul. Bohaterów Getta 22b w Żarach lub przesłać pocztą. Prace należy dostarczyć do 15 grudnia.

Paweł Skrzypczyński