Nowoczesna i coraz bardziej potrzebna pomoc społeczna

596
fot. UM Żary

ŻARY | Kończy się drugi etap prac polegających na dostosowaniu budynku po szkole przy ul. Parkowej do potrzeb Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Prace podzielono na trzy etapy. Zaplanowano, aby wszystkie usługi, jakie oferuje MOPS, skupić w jednym miejscu. W wyniku reformy oświatowej i likwidacji gimnazjów, Szkoła Podstawowa nr 3, wchodząca w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, została przeniesiona do lepszej siedziby przy ul. Broni Pancernej, gdzie wcześniej funkcjonowało Gimnazjum nr 2. Do zagospodarowania został więc budynek w ścisłym centrum miasta, o dobrej infrastrukturze i położeniu, ale trochę zaniedbany.

– Widzimy potrzebę zmiany nastawienia pomocy społecznej do kierunków, w jakich zmienia się nasze społeczeństwo i chodzi tu przede wszystkim o demografię, czyli tendencję do starzenia się społeczeństwa – mówi wiceburmistrz Żar Olaf Napiórkowski. – Zgodnie z prognozami statystycznymi, w 2050 roku będzie w Polsce aż około 30 procent osób powyżej 65. roku życia, niestety też będziemy najstarszym społeczeństwem w Unii Europejskiej.

Do tej pory zazwyczaj Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej kojarzył się z instytucją stworzoną do pomagania biednym. Ta instytucja będzie jednak w coraz większym stopniu zajmować się pomocą ludziom starszym w ich codziennym funkcjonowaniu.

– Robimy to już od jakiegoś czasu, a te zmiany lokalowe mają w tym pomóc – mówi Olaf Napiórkowski. – W pierwszym etapie przenieśliśmy na ul. Parkową Dzienny Dom Wsparcia, który z dwiema innymi instytucjami – Środowiskowym Domem Samopomocy i Warsztatami Terapii Zajęciowej – mieścił się wcześniej w budynku dawnego przedszkola przy ul. Bohaterów Getta. Tam już brakowało miejsca. Robimy obecnie remont i polepszymy te warunki. Dzienny Dom Wsparcia, który obecnie nazywa się Senior+, funkcjonuje już od roku przy ul. Parkowej. Myślę, że nasi seniorzy mają tam znacznie lepsze warunki. Mamy też w tym budynku salę gimnastyczną, przy wykorzystaniu której będziemy chcieli prowadzić cały szereg zajęć ruchowych dla seniorów. Niekoniecznie tylko dla tych osób, które otrzymują pomoc z MOPS-u. Prowadzone tam też będą różne szkolenia, kursy, czy spotkania w formie pogadanek, które mają pomagać osobom starszym w codziennym funkcjonowaniu w społeczeństwie – wyjaśnia Olaf Napiórkowski.

Kończony obecnie drugi etap prac przy ul. Parkowej polega na dostosowaniu obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonano podjazdy, windy, toalety. Uruchomiona zostanie też część obiektu związana z prowadzeniem stołówki dla osób ubogich. Od przyszłego roku zostanie ona przeniesiona z ul. Okrzei na Parkową. Będzie tu też wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

Również w przyszłym roku do nowej siedziby przeniesie się filia MOPS, znajdująca się dziś przy ul. Okrzei. Wraz z tym, opuszczony budynek przy ul. Okrzei najprawdopodobniej zostanie wyznaczony do sprzedaży.

Trzeci etap to przeniesienie głównej obecnie siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z ulicy Domańskiego na Parkową. Zgodnie z założeniami całego projektu ma to nastąpić w 2022 roku.

– To bardzo duży projekt, na który staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne – mówi Olaf Napiórkowski. – Do tej pory udało nam się uzyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także z funduszy wojewody.

Andrzej Buczyński

fot. UM Żary