Rozbili papierosową mafię

1229
fot. Lubuska Policja

POWIAT ŻARSKI | Do Sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 8 osobom, które podejrzane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem papierosów z Polski do Niemiec. Skarb Państwa mógł na tym stracić ponad 4 miliony złotych. Policjanci z żarskiej komendy zakończyli śledztwo w tej sprawie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żarach.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Żarach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wspólnie z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej w Tuplicach prowadzili działania dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej z województwa dolnośląskiego. Grupa ta trudniła się przemytem papierosów bez polskich znaków akcyzy do Niemiec. Na podstawie zgromadzonego materiału Prokuratura Rejonowa w Żarach wszczęła śledztwo, które zostało powierzone do prowadzenia żarskim policjantom. W maju 2020 r. po uprzednim przygotowaniu i zgromadzeniu materiałów przeprowadzono realizację sprawy na terenie województwa dolnośląskiego. Żarskich policjantów wsparli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano sześć osób, dwie z nich trafiły do aresztu.

fot. Lubuska Policja

Zabezpieczono wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy. Funkcjonariusze ujawnili ponadto 400 tysięcy zł w walucie polskiej i euro, które zabezpieczono do sprawy.
W toku prowadzonego śledztwa ustalono kolejne osoby, które związane były z tą grupą przestępczą. Finalnie 45-letni mężczyzna, który był szefem grupy, usłyszał trzy zarzuty dotyczące kierowania wieloosobową grupą przestępczą, której celem było popełnianie przestępstw skarbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, zlecania przewożenia, przechowywania papierosów różnych marek przywiezionych bez zgłoszenia celnego oraz bez oznaczenia znakami polskiej akcyzy oraz przedłożenia funkcjonariuszowi celnemu podrobionego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie w niemieckiej firmie, w celu przekroczenia granicy. Kolejnych 7 osób, mieszkańców województwa dolnośląskiego w wieku od 25 do 45 lat, usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przewożenia kontrabandy z Polski do Niemiec.

Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków akcyzowego, VAT cła i należności celnej mogły wynieść ponad cztery miliony złotych. W tej sprawie dokonano zabezpieczenia majątkowego na poczet przyszłych kar i grzywien na nieruchomości oraz trzech pojazdach zabezpieczonych od członków grupy przestępczej na kwotę 457 tysięcy złotych.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Kierowanie taką grupą​ zagrożone jest karą do 10 lat.

kom. Aneta Berestecka
oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żarach

fot. Lubuska Policja