Ulga dla branży gastronomicznej

793
fot. UM Żary

ŻARY | Miasto w najbliższym czasie szykuje kolejną pomoc dla przedsiębiorców. Tym razem dla restauratorów, którzy są obecnie w bardzo trudnej sytuacji.

26 stycznia 2021 roku weszły w życie przepisy pozwalające na wprowadzenie uchwały zwalniającej przedsiębiorców z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Przygotowany został projekt takiej uchwały, która ma być podjęta na najbliższej sesji rady miejskiej.

Zgodnie z założeniami, żarscy przedsiębiorcy, prowadzący sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych, mają być zwolnieni z opłacenia drugiej i trzeciej raty, za korzystanie z tych zezwoleń w 2021 roku. Natomiast ci przedsiębiorcy, którzy już zapłacili za cały rok, otrzymają zwrot części tej opłaty dotyczącej wspomnianych dwóch rat.

– Trwająca epidemia w sposób szczególny utrudnia funkcjonowanie przedsiębiorcom branży gastronomicznej. Sprzedaż produktów na wynos nie rekompensuje kosztów prowadzenia firmy. Nowe przepisy, które pojawiły się w styczniu otworzyły kolejne możliwości przed samorządami. Po analizie sytuacji finansowej miasta przygotowaliśmy uchwałę wspierającą tę branżę. Mam nadzieję, że na lutowej sesji uzyska poparcie ze strony radnych – mówi burmistrz Żar Danuta Madej.

ATB (źródło: UM Żary)