Podrobione prawko i propozycja łapówki

878
fot. KPP Żary

POWIAT ŻARSKI | 35-letni kierowca VW Golfa podczas kontroli drogowej okazał policjantom podrobiony dokument tłumaczenia prawo jazdy, a za odstąpienie od czynności oferował łapówkę. Funkcjonariusze zatrzymali kierującego i zabezpieczyli dokument. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu – mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo przeciwko 35-latkowi, prowadzone przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Żarach pod nadzorem żarskiej Prokuratury. Sprawa dotyczy 35-letniego kierowcy, który podejrzany jest o oferowanie korzyści majątkowej funkcjonariuszom w zamian za odstąpienie od czynności służbowych i zwrócenie podrobionego dokumentu tłumaczenia prawa jazdy.

Do zdarzenia doszło we wrześniu 2020 r. Policjanci ruchu drogowego z żarskiej komendy pełnili służbę w rejonie drogi krajowej K-12. Na trasie relacji Buczyny – Trzebiel zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem marki VW Golf. Mężczyzna zwrócił uwagę mundurowych, ponieważ przewoził na tylnej kanapie 5-letnie dziecko bez fotelika. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze poprosili kierowcę o dokumenty. 35-latek okazał tłumaczenie bułgarskiego prawo jazdy, uprawniające do kierowania autobusami oraz pojazdami ciężarowymi. Wygląd dokumentu wzbudził podejrzenie, że może być podrobiony, tym bardziej, że mężczyzna na pytanie czy potrafi kierować autobusami i pojazdami ciężarowymi – zaprzeczył. Policjanci w systemach informatycznych porównali wygląd oryginalnego dokumentu, odbiegał on znacznie od tego, którym posługiwał się kierujący. W takiej sytuacji policjanci poinformowali mężczyznę, że dokument zostanie zatrzymany. 35-latek podczas rozmowy przyznał, że kupił je w Bułgarii i zaproponował funkcjonariuszom tysiąc złotych w zamian za odstąpienie od dalszych czynności i zwrot dokumentów. Reakcja na taką ,,propozycję” mogła być tylko jedna – mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

Został przesłuchany w Prokuraturze Rejonowej w Żarach, gdzie usłyszał zarzuty używania jako autentycznego, podrobionego dokumentu tłumaczenia prawa jazdy oraz złożenia funkcjonariuszom obietnicy łapówki w zamian za odstąpienie od czynności służbowych i zwrócenia podrobionego dokumentu. Prokurator zastosował wobec mężczyzny poręczenie i zabezpieczenie majątkowe. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

kom. Aneta Berestecka
oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żarach