Znicze na grobie żarskiego weterana

1352
fot. KPP Żary

ŻARY | Policjanci z żarskiej komendy wraz z uczestnikami „Motocyklowego Rajdu Weteranów” zapalili znicze na grobie podkomisarza Andrzeja Bulera – policjanta, który zginął na misji w Bośni i Hercegowinie.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa to polskie święto obchodzone 29 maja. Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku. W związku ze zbliżającymi się obchodami tego święta, Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa realizuje projekt „Motocyklowy Rajd Weteranów”. Jego ideą jest odwiedzenie przez
motocyklistów do dnia 29 maja grobów poległych na misjach zagranicznych żołnierzy, policjantów i funkcjonariusza SOP, w całej Polsce.

W poniedziałek, 17 maja, uczestnicy rajdu pojawili się w Żarach. Wspólnie z policjantami z żarskiej komendy odwiedzili grób podkomisarza Andrzeja Bulera, gdzie zapalili znicze. To wspaniała inicjatywa dzięki, której pamięć po poległym nie zaginie.

Podkomisarz Andrzej Buler służbę pełnił miedzy innymi w żarskiej komendzie. Od 1992 roku był trzykrotnie delegowany do grupy policyjnej polskiego kontyngentu sił pokojowych ONZ w byłej Jugosławii. Oddany służbie, wykazywał się odwagą godną podziwu i opanowaniem w dramatycznych sytuacjach. Uczestniczył w negocjacjach pomiędzy walczącymi stronami. Narażając życie, pod ogniem snajperów, ułatwił wymianę jeńców wojennych, uchodźców i osób wysiedlonych. Zorganizował ewakuację 110 studentów zagranicznych z Sarajewa w najbardziej trudnych i niebezpiecznych warunkach. W dniu 17 września 1997 roku, wykonując obowiązki służbowe na terenie Bośni-Hercegowiny, poniósł śmierć w katastrofie helikoptera ONZ.

Za poświęcenie, ofiarność i odwagę odznaczony był dwukrotnie brązowym medalem ONZ za służbę w oddziale ochrony ONZ (unprofor) oraz wyróżnieniem dowódcy i listem pochwalnym komisarza wojskowego. Ponadto był odznaczony medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i „Złotym Krzyżem Zasługi”.

fot. KPP Żary
fot. KPP Żary

komisarz Aneta Berestecka
Komenda Powiatowa Policji w Żarach