Rozmawiaj ze swoim dzieckiem, zanim dojdzie do tragedii

790
fot. Lubuska Policja

PORADY | Lubuscy policjanci prowadzą działania profilaktyczne, aby uświadomić nieletnich o możliwych zagrożeniach. Stworzony klip ma uświadomić ich i ich rodziców jak ważne są codzienne rozmowy o tym, jak reagować na niebezpieczeństwa. To ważne tym bardziej, że za pasem wakacje, a podczas nich wiele zagrożeń. Działajmy zawczasu, aby nic złego im się nie stało, a wakacyjny czas minął pod znakiem wypoczynku, radości i bezpieczeństwa.

Za kilkanaście dni kolejny rok szkolny przejdzie do historii. Do historii przechodzi także kolejna fala pandemii, która od ponad roku ograniczała wszystkim optymalne funkcjonowanie. To oznacza, że z dużo większym pragnieniem, entuzjazmem i zapałem podejdziemy do wypoczynku. W tym porywie nie możemy zapominać o zagrożeniach, na które narażone są nasze dzieci. Dlatego lubuscy policjanci z profilaktyki i spotkań z najmłodszymi nie rezygnowali nawet podczas walki z koronawirusem. Z tym, że spotkania te przeprowadzane były on-line. Teraz kontynuowane są w sposób bezpośredni. Nie można po prostu rezygnować z obszaru, który jest tak istotny z punktu widzenia odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Ale sojusznikiem policjantów i nauczycieli powinni być przede wszystkim rodzicie. To od ich codziennych rozmów ze swoimi pociechami zależy to jaką wiedzą i świadomością będą dysponowali, kiedy rodziców przy nich nie będzie. I kiedy przyjdzie zmierzyć się z faktycznym, realnym zagrożeniem. Wówczas nie ma miejsca na błędy, na kalkulacje. Od tego jak w tym konkretnym momencie zachowają się nasze dzieci zależy ich zdrowie i życie. Niebezpieczeństw oczywiście jest bez liku. Od tych tradycyjnych do cyberprzestępstw, które czają się w internecie.

Tym razem lubuscy policjanci w najnowszym klipie skupili się na zaufaniu do nieznanych osób, które przekupując najmłodszych materialnymi atrakcjami, porywają je. Temat z pewnością odmieniony przez wszystkie przypadki niemniej różnego rodzaju prowokacje stosowane w specjalnie przygotowywanych materiałach dobitnie pokazują, że wielu małoletnich ulega pokusom i oferowanym przez napastników dobrom. Dlatego tak ważne jest, abyśmy uczyli nasze pociechy, ograniczonego zaufania do nieznanych osób, które tylko pozornie i początkowo maja dobre intencje. Niech ten klip będzie przestrogą, która obudzi świadomość najmłodszych. Czym może zakończyć się uleganie pokusom, otwartość i zbyt duże zaufanie do nieznajomych. Niżej przedstawiamy zasady bezpieczeństwa, które warto wziąć sobie do serca.

Porady i wskazówki policjantów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP — jak zapobiec zaginięciu dziecka i co zrobić, jeśli nasze dziecko zaginie:

O czym należy pamiętać, aby nie dopuścić do zaginięcia dziecka

 • Małego dziecka pod żadnym pozorem nigdy i nigdzie nie pozostawiaj bez opieki, szczególnie w obcych dla niego, czy zatłoczonych miejscach.
 • Zatroszcz się o dobre relacje z dzieckiem. Nie pozwól, aby zaniedbane emocjonalnie uciekło lub szukało pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić.
  Naucz swoje dziecko, aby nie podawało obcym osobom swoich danych – również samego imienia.
 • Uczul swoje dziecko, aby zawsze informowało Cię o tym gdzie jest i o zmianie swoich planów kiedy przebywa poza domem.
 • Naucz swoje dziecko, aby pod żadnym pretekstem nie zbliżało się i nie wchodziło do pojazdu obcej osoby, nie odchodziło/oddalało się z nieznajomym.
 • Naucz swoje dziecko, aby zawsze kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie głośno krzyczało, wzywało pomocy i jeśli to możliwe, próbowało uciec.

5 podstawowych kroków w przypadku zaginięcia dziecka

 • Jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy 112.
 • Sprawdź, czy Twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach.
 • W przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje).
 • Zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym – będzie potrzebne Policji.
 • W miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu Twojej pociechy.

Opracował: podinspektor Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy Lubuskiej Policji
pokomisarz Maciej Kimet
młodszy aspirant Mateusz Sławek