Działania „Trzeźwość” na drogach powiatu żarskiego, a rowerzyści zdziwieni

978
fot. KPP Żary

POWIAT ŻARSKI | Policjanci drogówki w poniedziałek od wczesnych godzin porannych sprawdzali trzeźwość kierowców. Podczas działań uwagę funkcjonariuszy zwrócili rowerzyści, którzy poruszali się chodnikiem. Policjantom tłumaczyli, iż nie wiedzieli, że jest to niedozwolone.

Poprawa bezpieczeństwa na drodze to jedno z priorytetowych działań żarskich policjantów. Dużym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego są kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu. Dlatego bardzo ważną kwestią jest nie dopuszczenie takich osób, aby wsiadały za kierownicę. W poniedziałek, 13 września, policjanci z żarskiego ruchu drogowego od wczesnych godzin porannych kontrolowali kierujących przemieszczających się drogami naszego powiatu. Podczas działań ujawnili jednego kierującego pod wpływem narkotyków, z zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi.

Pamiętaj, każdy kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Podczas poniedziałkowych działań uwagę policjantów zwrócili rowerzyści podążający do pracy. Kierujący jednośladami poruszali się chodnikiem. Na pouczenia funkcjonariuszy reagowali zdziwieniem, tłumacząc, iż nie wiedzieli, że jest to zabronione.

Przypominamy zatem w jakich przypadkach rowerzysta może skorzystać z chodnika – zgodnie z artykułem 33 ustęp 5 Ustawy prawo o ruchu drogowym.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

kom. Aneta Berestecka
oficer prasowy KPP w Żarach