I znów mnóstwo podróbek na bazarze

857
fot. KPP Żary

POWIAT ŻARSKI | Blisko 300 sztuk m.in. odzieży, obuwia, torebek z zastrzeżonymi znakami towarowymi zabezpieczyli podczas wspólnych działań policjanci z Żar oraz funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic.

W niedzielę, 3 października, policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Żarach oraz funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic, zabezpieczyli podrabiany towar. To blisko 300 sztuk koszulek, bluz, spodenek, spodni, torebek oraz obuwia sportowego, na których bezprawnie umieszczone było logo różnych znanych, światowych marek. „Trefny” towar znajdował się na dwóch stoiskach handlowych w przygranicznej Łęknicy. Do sprzedaży oferowali go mężczyźni w wieku 20 i 39 lat – mieszkańcy powiatu żarskiego. Łącznie szacunkowa wartość oryginalnych odpowiedników zabezpieczonych rzeczy to co najmniej 110 tysięcy złotych. Osoby, które je sprzedawały zostały już wstępnie przesłuchane. Ponadto mężczyźni zostali ukarani mandatami za brak działalności gospodarczej. Policjanci prowadzą postępowanie w tej sprawie.

Zgodnie z Ustawą Prawo Własności Przemysłowej:
Artykuł 305: „Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towar podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa
określonego w ustępie 1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5”.

komisarz Aneta Berestecka
Komenda Powiatowa Policji w Żarach