„Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Akcja policji

801
fot. Lubuska Policja

POWIAT ŻARSKI | Od 21 października do 15 grudnia Policja prowadzi ogólnopolską kampanię „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. W te działania zaangażowali się także lubuscy policjanci, którzy zwracają szczególną uwagę na oświetlenie kontrolowanych pojazdów oraz informują kierowców o możliwości bezpłatnego sprawdzenia oświetlenia na stacji kontroli pojazdów.

Jesienią dają o sobie znać zagrożenia w ruchu drogowym związane z ograniczoną widocznością. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pojazdu pozwalają kierującemu wcześniej dostrzec pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem, a także inną przeszkodę znajdującą się na drodze. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

Sprawnie funkcjonujące światła mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem, jak i pozostałych uczestników ruchu, w szczególności pieszych. Wszelkie nieprawidłowości związane ze światłami pojazdu mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części, albo prowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego. Prawidłowe działanie świateł jest determinowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, takimi czynnikami jak:
– właściwe ustawienie wysokości świateł,
– prawidłowy rozkład granicy światła i cienia,
– natężenie emitowanego światła.

Z uwagi na to, że wymienione czynniki wymagają profesjonalnej oceny, w ramach kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim opracował wykaz Stacji Kontroli Pojazdów w województwie lubuskim, które w dniach 23 października, 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia przeprowadzą „dni otwarte”, podczas których zainteresowani będą mogli nieodpłatnie sprawdzić oświetlenie pojazdu.

Stacje w powiecie żarskim:

  • SKP Piotr Kościcki – ul. Jana Kilińskiego 30, 68-200 Żary
  • OSKP Falko – ul. Wapienna 5, 68-200 Żary
  • PKS Żary – ul. Okrzei 31-33, 68-200 Żary
  • OSKP Falko – Strzeszowice 37, 68-212 Trzebiel
  • SKP ZST – ul. Przemysłowa 11, 68-300 Lubsko
  • OSKP Ryszard Dancewicz – ul. Reymonta 3, 68-300 Lubsko
  • OSKP WronCar-Trans – ul. Inwestycyjna 13, 68-320 Jasień

podkomisarz Łukasz Zalewski
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim