Szybka wymiana informacji i skuteczne zatrzymanie dwóch podejrzanych

862
fot. Andrzej Buczyński

POWIAT ŻARSKI | Dzięki szybkiej wymianie informacji z Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku, policjanci z żarskiej komendy po pościgu zatrzymali dwóch mężczyzn uciekających przed niemieckimi funkcjonariuszami. Podejrzani są o paserstwo, posiadanie środków odurzających oraz nie zatrzymanie się do kontroli drogowej.

W nocy z piątku na sobotę (12/13 listopada) dyżurny żarskiej jednostki otrzymał informację z Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku, o tym, że funkcjonariusze niemieccy prowadzą pościg transgraniczny za pojazdem marki Volvo. Kierujący tym samochodem nie zatrzymał się do kontroli na terenie Niemiec. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd przejechał granicę w Łęknicy i udał się w kierunku Tuplic i Lubska. Miał poruszać się z podczepioną przyczepkę pochodzącą z kradzieży.

Dyżurny natychmiast w rejon ten skierował patrol. Policjanci na terenie gminy Brody zauważyli opisywany samochód i natychmiast włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe rozpoczynając pościg. Kierujący volvo nie reagował kontynuując ucieczkę drogą DW-289 w kierunku Lubska. Funkcjonariusze nie odpuszczali, wybierając bezpieczny moment wyprzedzili pojazd, zmuszając kierującego do zatrzymania. Z pojazdu wybiegło dwóch mężczyzn, policjanci zatrzymali ich po krótkim pościgu. Na miejsce dotarli niemieccy funkcjonariusze, którzy potwierdzili, że pojazd nie zatrzymał się do kontroli, a przyczepka oraz znajdujący się na niej komplet kół, pochodzą z kradzieży.

Podczas przeszukania samochodu policjanci znaleźli niewielkie pudełko w, którym była marihuana. Narkotyki zostały znalezione również w mieszkaniu jednego z zatrzymanych. Susz, którego wstępne badanie wykazało, że jest to marihuana, został zabezpieczony do dalszych badań laboratoryjnych. Obaj mężczyźni trafili do policyjnego aresztu, a następnie przesłuchani. 33-latek usłyszał zarzuty paserstwa oraz nie zatrzymania się do kontroli, 34-latek odpowie za posiadanie środków odurzających oraz paserstwo. Wobec mieszkańców powiatu żarskiego Prokuratura Rejonowa w Żarach zastosowała dozory oraz zakazy opuszczania kraju. Mężczyznom może grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Szybka wymiana informacji pomiędzy naszymi zachodnimi sąsiadami poprzez Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku ma decydujące znaczenie w tego typu działaniach. Odzyskane mienie zostało zabezpieczone na policyjnym parkingu i trafi do właściciela.

komisarz Aneta Berestecka
Komenda Powiatowa Policji w Żarach