Gmina Żary i Neuhausen Spree zapraszają

577
fot. Andrzej Buczyński

GMINA ŻARY | Autorów najlepszych fotografii, zarówno z polskiej, jak i niemieckiej strony,  gościł Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary na podsumowaniu projektu „Gmina Żary i Neuhausen Spree zapraszają”. Uroczystość odbyła się w Centrum Spotkań Mieszkańców w Lubomyślu.

Celem projektu jest przede wszystkim promocja obszaru przygranicznego Polska – Brandenburgia, jego walorów turystycznych i przyrodniczych oraz wzmocnienie współpracy Gminy Żary i Neuhausen – Spree. Zaproszenie na uroczyste podsumowanie projektu przyjęli, oprócz autorów zdjęć z polskiej i niemieckiej strony, także przedstawiciele delegacji Gminy Neuhausen Spree na czele z Wiceburmistrzem Karstenem Magistrem oraz Czesław Fiedorowicz – Prezes Konwentu Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”.

W ramach zaplanowanych działań dwie gminy partnerskie – Gmina Żary i Neuhausen Spree zorganizowały na swoim terenie konkurs fotograficzny. Mieszkańcy pogranicza mogli przesyłać zdjęcia przedstawiające ciekawe miejsca, krajobraz, zabytek czy nowo wybudowaną inwestycję. Po prostu sami decydowali, co jest warte pokazania na terenie ich gminy. Nadesłano łącznie 135 zdjęć zarówno z polskiej jak i niemieckiej strony.

– Cieszę się, że tak wiele osób wzięło udział w konkursie – podkreślał Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary. – Wspaniale jest zobaczyć swój region, jego codzienność, przyrodę pokazane z tak wielu często zaskakujących perspektyw. Nagrodzone zdjęcia, złapane w kadrach będą towarzyszyć zarówno polskim, jak i niemieckim autorom przez cały rok, ponieważ uświetnią przygotowany w ramach projektu polsko-niemiecki kalendarz na Nowy 2022 Rok.

Nagrodzone prace można było oglądać na przygotowanej na uroczystość wystawie. W ramach materiałów promocyjnych opracowano również folder oraz nagrano film promujący walory obu gmin.
Nagrodzeni w konkursie: I miejsce – Justyna Muła – Gmina Żary, Fabian Pohle – Gmina Neuhausen/Spree; II miejsce – Beata Strzelczak – Gmina Żary, Sara Sadraoui – Gmina Żary; III miejsce – Katarzyna Baryła – Gmina Żary, Lutz Kurchies – Gmina Neuhausen/Spree. Wyróżnienia: Heike Jahn – Gmina Neuhausen/Spree, Maja Łukian – Gmina Żary, Paula Hirthe – Gmina Neuhausen/Spree. Podczas spotkania laureaci otrzymali bony podarunkowe, a wszyscy autorzy upominki.

Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Małych Projektów w Euroregionie „Sprewa – Nysa – Bóbr” Programu INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020.

ATB (źródło UG Żary)