Dzień Bezpiecznego Internetu w żarskiej Dwójce

1795
fot. SP2 Żary

ŻARY | 8 lutego 2022 r. Szkoła Podstawowa nr 2 w Żarach świętowała Dzień Bezpiecznego Internetu. Ten wyjątkowy dzień, obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
W tym roku plany niestety pokrzyżowała pandemia, ponieważ klasy 5-8 musiały zostać w domu i tylko za sprawą zdalnych połączeń mogli częściowo zaangażować się w to święto. Natomiast klasy 1-4 wraz ze swoimi wychowawcami stanęły na wysokości zadania. W klasach nauczania początkowego wyznaczono zadanie wykonania w formie graficznej Strażnika Internetu z wykorzystaniem własnego wizerunku, natomiast klasy czwarte, artystyczne umiejętności wyeksponowały na wielkoformatowych planszach prezentując zagrożenia jakie mogą nas spotkać w sieci.

fot. SP2 Żary

Wszystkie twórcze pomysły trafiły na główny hol korytarza szkoły, a dzieci wraz z nauczycielami mogli wspólnie podziwiać zaprezentowane prace. Na każdej przerwie zwiedzającym towarzyszyła muzyka, a dzieci dodatkowo otrzymywały materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci.
Najbardziej oryginalne i wyjątkowe prace, postanowiono wyróżnić i nagrodzić. Wybrano 12 prac, a ich autorzy otrzymali zestawy upominkowe, m.in. pendrive, powerbanki, słuchawki, termosy, bidony, poduszki, torby, puzzle, gry, odzież, przybory i wiele innych wspaniałych gadżetów.
Uczniowie wyróżnieni: Nataniel Lewandowski – klasa 1c, Bartłomiej Partyka – klasa 3b, Hanna Jania – klasa 1a, Oliwia Ogrodnik – klasa 1a, Ignacy Ziegenlaub – klasa 1a, Marcel Sulikowski – klasa 1c, Natan Rydzewski – klasa 2a, Majka Ochotna – klasa 2b, Krzysztof Patelski – klasa 3b, Martyna Zdrojewska – klasa 3a, Jakub Chaciński – klasa 2c i Hanna Patelska – klasa 1b.

fot. SP2 Żary

Dodatkową atrakcją, było spotkanie dzieci z przedstawicielem Policji. Uczniowie klas 2b, 3b, 4b i 4a rozmawiając z panią aspirant Sylwią Tyburską dowiedzieli się, jakie zagrożenia czekają na nich w wirtualnym świecie, jak się przed tym bronić i jak postępować w przypadku cyberataku.
Do tego święta szkoła przygotowywała się już od kilku tygodni, a nawiązane wcześniej kontakty nauczyciela informatyki Tomasza Chmielewskiego z wieloma wspaniałymi firmami, umożliwiły obdarowywanie wszystkich uczestników imprezy. Dzień Bezpiecznego Internetu w SP2 wspierali: Wydawnictwo Nowa Era, Komenda Powiatowa Policji w Żarach, serwis core.com.pl, Lenovo Polska, NASK, dyżurnet.pl, Fundacja Orange, Bank Santander, Swiss Krono Żary, Fundacja Batorego, ZOO Wrocław, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i SaferInternet.pl.

nadesłane