Pamięć o obrońcach Lwowa. Dzwony uderzą o piątej rano, załopoce narodowa flaga

4150

Działacze organizacji kresowych w Żarach postanowili w uroczysty sposób upamiętnić setną rocznicę obrony Lwowa.

 

Przypadająca w tym roku setna rocznica obrony Lwowa, to doskonała okazja do przypomnienia o czynie Najwierniejszego Miasta Rzeczypospolitej, którego mieszkańcy w dniach 1-22 listopada 1918 roku stanęli na straży jej świętych praw.

Mając w pamięci ten heroiczny czyn, w czwartek, 22 listopada, o godz. 5:00 rano na żarskim Rynku odbędą się uroczystości, których kulminacyjnym momentem będzie wciągnięcia na maszt biało-czerwonej flagi jako symboliczne nawiązanie do wydarzeń sprzed 100 lat i wywieszenia flagi narodowej na lwowskim ratuszu przez por. Romana Abrahama jako znaku wielkiej wiktorii Lwowian nad Ukraińcami.

Uroczystość przebiegnie w asyście honorowej żołnierzy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego. O godz. 5:00 rano rozlegną się dzwony wszystkich żarskich świątyń jako znak wiecznej pamięci i hołdu dla Obrońców Miasta Zawsze Wiernego Rzeczypospolitej. Następnie odbędzie się Lwowski Apel Pamięci zakończony salwą honorową.

Organizatorzy uroczystości – Józef Tarniowy w imieniu Kresowego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich oraz dr. n. med. Kszysztof Kopociński w imieniu Klubu Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich liczą na obecność pocztów sztandarowych, mieszkańców Żar i okolicznych miejscowości, młodzieży szkolnej, harcerskiej, strzelców itp. Podkreślają, że taką rocznicę obchodzimy raz na 100 lat, dlatego warto choć raz wstać wcześniej i mimo ciemności oraz niezbyt wysokiej temperatury udać się na żarski rynek, by oddać hołd Orlętom Lwowskim.

– Swoją obecnością każdy z nas przypomni o czynie Obrońców Lwowa, rugowanym z podręczników i oficjalnych obchodów, ale na trwale zapisanym w sercach i duszach wszystkich Polaków. Z lwowskiego nieba będą na nas spoglądać najmłodsze Orlęta, nie sprawmy im zawodu i bądźmy godni miana Polaków, rycerskiego narodu zawsze pamiętającego o krwi przelanej za ojczyznę. Apelujemy o wywieszenie w tym dniu flag narodowych – zachęcają Józef Tarniowy i Krzysztof Kopociński.

„Musimy pokazać raz jeszcze, że Lwów jest częścią Polski” – działacze kresowi przypominają słowa św. Józefa Bilczewskiego, Metropolity Lwowskiego.

PAS

Orlęta – obrona cmentarza, Wojciech Kossak 1926