Cena musi się zgadzać

4206
Zapewne wielu klientom sklepów zdarzyło się trafić na towar z ceną na półce inną, niż ta, którą wskazała kasa. Na szczęście to zjawisko jest coraz rzadsze.
Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów badała, jak sprzedawcy informują o cenach produktów. Podczas kontroli inspektorzy skontrolowali prawie 64 tys. partii produktów, kwestionując 4 tys. z nich. To zaledwie 6,4 procent.- Nieprawidłowości jest niewiele, to dobra informacja dla każdego konsumenta – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. – Większość sprzedawców poprawnie informuje o tym, ile kosztują ich produkty.Zastrzeżenia podczas przeprowadzonych kontroli dotyczyły między innymi braku cen jednostkowych, na przykład za litr czy kilogram danego towaru. Ciągle jednak zdarza się, że cena towaru na półce jest inna, niż nabijana na kasie. Oczywiście na półce zazwyczaj niższa. Są również takie przypadki, że ten sam towar, umieszczony w różnych częściach sklepu, ma inną cenę. Właściciele sklepów mogą się tłumaczyć, że personel nie zdążył na przykład zmienić cen na towarach. Tyle, że klient, który zdecydował się na dokonanie zakupu po cenie widniejącej na półce, niekoniecznie będzie miał ochotę zapłacić w kasie więcej.Inspektorzy Inspekcji Handlowej za błędne informowanie konsumentów o cenach wydali 34 decyzje i nałożyli 24 tys. zł kar na sklepy, które nie przestrzegały obowiązków informacyjnych. Konsumentom przypominamy:

– musisz wiedzieć, za ile kupujesz. Cena musi być czytelna, widoczna i jednoznaczna;

– cena musi być zawsze brutto, czyli z podatkiem;

– przepisy nie wymagają, aby cena znajdowała się na każdym towarze, znajdziemy ją na wywieszce – w sklepie, w kiosku, na poczcie – lub w cenniku;

– u dentysty, fryzjera, kosmetyczki, krawca – szukaj cennika;

– niższa cena na półce niż w kasie? masz prawo kupić po niższej cenie;

– sprawdzaj i porównuj ceny jednostkowe (czyli cenę za litr, kilogram, metr);

– nie ma obowiązku umieszczania czytników cen w sklepach – informację na temat ceny znajdziesz w miejscu, gdzie znajduje się towar;

– jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z Inspekcją Handlową – delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej mieści się w Zielonej Górze przy ul. Westerplatte 11, tel. 68 322 18 35, e-mail: delegatura@wih.gorzow.pl.

– maksymalna kara za brak ceny wynosi do 20 tys. złotych.

źródło: UOKiK

ATB