Podwójny jubileusz w Olbrachtowie

903
fot. Andrzej Buczyński

GMINA ŻARY | 18 września 2021 w świetlicy wiejskiej w Olbrachtowie uroczyście obchodzono jubileusz 55-lecia miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich i jednocześnie 25-lecia zespołu śpiewaczego Jutrzenka.

Z życzeniami i prezentami przybyli między innymi wójt gminy Żary Leszek Mrożek i burmistrz Żar Danuta Madej. Wszystkich gości przywitała przewodnicząca KGW w Olbrachtowie Joanna Lewandowska i opowiedziała o historii koła.

Koło Gospodyń Wiejskich powstało dokładnie 26 marca 1965 roku. Założycielką była Danuta Grochalska, a przewodniczącą została Anna Janerko. Koło liczyło wtedy 23 osoby. Panie w tamtych czasach zajmowały się wieloma pracami, między innymi zespołowym darciem pierza, czy kiszeniem kapusty, organizowały wieczorki towarzyskie i spotkania z seniorami. W 1977 roku zorganizowana została olimpiada wiedzy rolniczej. Zwiedziły Warszawę i Licheń. W 1990 roku, po śmierci pani Ani Janerko, następczynią została Irena Wojtczak, która przewodniczyła nam przez 5 lat. Już wtedy brałyśmy udział w dożynkach gminnych, konkursach na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zorganizowana została pierwsza zabawa sylwestrowa, obchodziliśmy święto kobiet, dzień babci i dziadka. W 1995 roku na przewodniczącą wybrano Halinę Dżygę. Zaczęto organizować zabawy dochodowe, a za zebrane pieniądze doposażałyśmy zaplecze kuchenne, co robimy oczywiście do tej pory. W 2003 roku z pomysłu pani Haliny koło zorganizowało pierwszą wystawę rękodzieła artystycznego pod hasłem „Nie każdy potrafi”. Przy naszym współudziale zrobiony został ołtarz w kościele parafialnym.

W 2011 roku na walnym zebraniu wybrano nowy zarząd koła, a stanowisko przewodniczącej objęła Joanna Lewandowska i sprawuje tę funkcję nadal. Obecnie w kole są 24 osoby, w tym jeden pan.

Zwiedziłyśmy wiele pięknych miejsc w Polsce i za granicami – Wrocław, Kudowę, Oświęcim, Kraków, Wieliczkę, Zakopane, Gdańsk, Sopot, Malbork, Karpacz, Szklarską Porębę. Byłyśmy na Górze św. Anny, w Częstochowie, Świnoujściu, Międzyzdrojach, Niechorzu i Rewalu. Byłyśmy także w Rzymie, Wenecji, Florencji i w San Marino. Uczestniczymy w różnych spotkaniach, dożynkach gminnych i powiatowych. Wspieramy szkołę i kościół w Olbrachtowie. Organizujemy wiele imprez i zabaw. Współorganizowałyśmy bale charytatywne na rzecz hospicjum oraz festiwal piosenki religijnej Angelana.

Joanna Lewandowska opowiadała również o historii zespołu Jutrzenka.

Zespół powstał w 1995 roku, a założycielką była przewodnicząca KGW Halina Dżyga. Kierownictwo nad zespołem objęła Danuta Dudziak. W 1996 roku zespół zadebiutował na I Gminnej Biesiadzie Śpiewaczej w Mirostowicach Dolnych, na której pani Łucja Kłos nazwała nasz zespół „Jutrzenką”. Jeszcze tego samego roku zespół wziął udział Wojewódzkim Przeglądzie Grup Śpiewaczych w Gościeszowicach oraz w wojewódzko-gminnych dożynkach w Kargowej. Członkinie zespołu parokrotnie były organizatorkami gminnej biesiady śpiewaczej, pojechały na festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Wolinie, były obecne na każdych dożynkach gminnych i powiatowych. Zwiedzając operę leśną w Sopocie, skorzystały z okazji i zaśpiewały na scenie dla przypadkowych widzów. W międzyczasie zmieniła się kierowniczka zespołu. Została nią Bernadetta Kulawska Hendrykowska. Dzięki występie na festiwalu „Wielkie Bałakanie” w 2005 roku, panie miały zaszczyt pojechać do Lwowa. Wyśpiewały wiele nagród i wyróżnień, między innymi: puchar Prezydenta Głogowa, I miejsce na festiwalu „Podajmy sobie ręce” w Lipinkach Łużyckich, wyróżnienie na festiwalu kultury współczesnej w Kamieniu Pomorskim, czy festiwalu piosenki religijnej Angelana. W roku 2013 Jutrzenka wstąpiła do Stowarzyszenia Zespołów Śpiewaczych „Śpiewajmy razem”. W 2014 roku zdobyła I miejsce na Przeglądzie Zespołów Ludowych o Puchar Burmistrza Żar. W 2018 roku panie zdobyły I miejsce na biesiadzie śpiewaczej w Złotniku za najładniejszy strój ludowy. Już od paru lat biorą udział w warsztatach muzycznych organizowanych w Międzyzdrojach. W latach 2011-2015 zespołem Jutrzenka kierowała Teresa Jackiewicz, a obecną kierowniczką jest Krystyna Łozińska. Zespół liczy 10 pań. Wieloletnim instruktorem muzycznym był Jerzy Drzewiecki, a obecnie jest Leszek Baworowski.

GALERIA ZDJĘĆ

ATB