Wojna za granicą to dla was za mało?

1114
fot. Andrzej Buczyński

Patrząc na internet jestem coraz bardziej przerażony. I nie mam w tym momencie akurat wojny na myśli. Nie mogę się nadziwić, z jaką łatwością niektórzy łykają „ruską propagandę”, mającą na celu zniechęcenie Polaków do Ukraińców. Jak wielu bez zastanowienia powiela takie treści… Polacy obywatelami drugiej kategorii… Zanim zaczniecie siać nienawiść, najpierw rozbiegnijcie się ile tylko sił w nogach i pozwólcie, żeby ściana was wyhamowała, tak bez asekuracji rąk. Może to coś pomoże, chociaż wątpię.

Od dawna mówiło się, że ruska propaganda stała za promocją antyszczepionkowych wizji w internecie. Co ciekawe, wyznawcy antyszczepionkowych poglądów często agresywnie starali się narzucać swoje poglądy tym, którzy jednak wybrali szczepienia. Dziś sprawy pandemii odeszły na dalszy plan. Antyszczepionkowcy pewnie czują się zagubieni tracąc sens swojego internetowego życia. Podobnie jak żyjący z lansu Rosjanie pozbawieni dostępu do światowych mediów społecznościowych. Dzień bez lajków… jak żyć? Teraz ta sama propaganda stara się nastawić nas antyukraińsko i prorosyjsko. Pojawiają się głosy, że Ukraińcy mają w Polsce lepiej niż Polacy!!! Czy was matka prądem budziła, że rozgłaszacie takie tezy? Ludzie, zastanówcie się przez chwilę, komu tak naprawdę zależy, żeby Polacy byli skłóceni, a może nawet zjednoczeni przeciw Ukraińcom. Taka trudna to refleksja? Dla niektórych chyba tak. Może zaraz zaczniecie wykrzykiwać na ulicach, że Ukraińcom to się właściwie porządne lanie należało i będziecie klaskać najeźdźcy, że w końcu zrobił z nimi porządek? Tego chcecie, wy mniej lub bardziej świadomi propagatorzy nienawiści?

Żarski Dom Kultury ogłosił, że do końca czerwca uchodźcy wojenni mogą korzystać za darmo z zajęć, sekcji i różnych tam kółek zainteresowań. Nazwałbym to polską gościnnością w tych szczególnie trudnych czasach. Ale nie. Dla niektórych to skandal!!! Bo polskie dzieci są drugiej kategorii, dzieci z biednych polskich rodzin muszą płacić. Litości. Cóż to za bzdury? A na co wydajecie 500+, że nie stać was na opłacenie dziecku zajęć dodatkowych? Wszystko idzie na wódę? Biedne polskie dzieci, które mają rodziców kretynów. Tak właśnie przy pomocy dzieci propaguje się nienawiść do Ukraińców.

Inny przykład. Jeden z operatorów komórkowych oferuje Ukraińcom telefony za złotówkę. I już ktoś wywęszył skandal. Znowu w mniemaniu niektórych Polacy są obywatelami drugiej kategorii. Tak, bo Polakom w Polsce to przecież telefony powinny być rozdawane najlepiej za darmo. Prosta sprawa. Nie podoba ci się, to załóż swoją firmę telekomunikacyjną i rozdawaj telefony Polakom, tylko tym pierwszej kategorii. A póki co, nie wcinaj się w to, jak ktoś prowadzi swój prywatny biznes. Nie wypada po prostu. I nie siej nienawiści. Ktoś skomentował „jak przyjdą do Ciebie ruskie i zburzą twój dom rodzinny, to też dostaniesz telefon bez umowy i wtedy staniesz się obywatelem pierwszej kategorii. Jak nie pomagasz, to nie przeszkadzaj.” Ktoś inny skomentował: „Widzę, że niektórzy nawet w obliczu bombardowania sąsiedniego kraju, z którego muszą uciekać matki z dziećmi, nie są w stanie okazać odrobiny zrozumienia, empatii i na chwilę przestać myśleć o sobie.” Są na szczęście w internecie jakieś głosy rozsądku.

Tak zazdrościcie Ukraińcom? Ale serio tak mają fajnie w Polsce? Taki wypas, że żyć nie umierać? Uważacie, że są lepszej kategorii niż Polacy w Polsce? Naprawdę tak uważacie, czy nie macie mózgu i łykacie każdą głupotę przeczytaną w internecie? Czy to może jednak wasze autorskie przemyślenia, głębokie niczym fontanna na żarskim deptaku? Tak mają tu wspaniale? Chcesz poczuć się jak ukraiński książę lub jakaś królowa? Spakuj parę rzeczy w jedną torbę i przeprowadź się do hali sportowej przy żarskim ogólniaku. Zajmij jedno z osiemdziesięciu łóżek i zaznaj tego ukraińskiego luksusu pierwszej kategorii. Szybciutko, póki są jeszcze wolne miejsca. Albo rusz na zagraniczną tułaczkę gdzieś w nieznane. Nie? Jednak nie? Łatwiej siedzieć w swoim ciepłym pokoju i propagować nienawiść, prawda?

Andrzej Buczyński