Wianki popłyną po żarskim stawie

792
fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | 17 czerwca, w piątek, o godz. 21:00 w parku miejskim przy Al. Jana Pawła II, już po raz drugi odbędzie się widowisko pt. „Romantyczność. W przededniu nocy świętojańskiej”. Przy okazji wskrzeszania sobótkowych tradycji, będziemy celebrować Rok Polskiego Romantyzmu 2022.

200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki Romantyzmu w Polsce. Na powstanie zbioru w dużej mierze wpłynęły ludowe wierzenia, obyczaje, podania. Wynikało to z romantycznej fascynacji ludowością. „Wieść gminna” i ludowe tradycje stanowiły źródło, z którego romantyczni twórcy czerpali z wielkim upodobaniem. Dlatego ukoronowaniem wydarzenia będą „wianki” świętojańskie, a poprzedzać je będzie recital w wykonaniu duetu skrzypcowowego „The Queens of Violins” oraz występ „Teatrów Tańca Żarskiego Domu Kultury”.
Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach pt. „Romantyczność. W przededniu nocy świętojańskiej”, realizowany w partnerstwie z Żarskim Domem Kultury, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

źródło MBP Żary