Ruszają remonty trzech ulic w Żarach. Kosztować to będzie 45 milionów

1969
ul. Moniuszki, fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | Bohaterów Getta, Moniuszki i Śląska – to łącznie kosztować będzie prawie 45 milionów złotych. Na szczęście dla kondycji miejskiego budżetu, do każdej z tych dróg udało się pozyskać częściowe dofinansowanie.

Już na początku maja rozpoczną się prace na ul. Bohaterów Getta. To największa z drogowych inwestycji w mieście. Zgodnie z umową opiewającą na kwotę 24.865.000 złotych, wykonawca ma 20 miesięcy na realizację tego zadania. Urzędnikom udało się pozyskać dofinansowanie – 3.603.000 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz 8.976.000 zł z programu Polski Ład, czyli mniej więcej połowę kosztów, jakie trzeba będzie ponieść.

Jeszcze do niedawna ważyły się losy inwestycji na ul. Moniuszki i Śląskiej. Okazało się, że koszty realizacji tych zadań, wynikające z przetargów, przewyższają wcześniejsze założenia. Jednak radni na ostatniej sesji, 27 kwietnia,  zdecydowali o przesunięciu środków budżetowych tak, aby te inwestycje mogły być zrealizowane. Przy okazji nie trzeba będzie zwracać pozyskanego już dofinansowania. Do remontu ul. Śląskiej trzeba było dołożyć pół miliona złotych. Łączna wartość inwestycji to ok. 3,7 miliona złotych. W przypadku tej ulicy dofinansowanie z Polskiego Ładu wynosi 2.850.000 zł. Przebudowa ul. Moniuszki będzie droższa. Do inwestycji, która kosztować będzie 16,3 miliona złotych, trzeba było dołożyć 3 miliony. W tym wypadku mamy też spore dofinansowanie z Polskiego Ładu, dokładnie 8.960.000 zł. Remont ul. Moniuszki może potrwać 17 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą, co ma nastąpić już w maju. W przypadku ul. Śląskiej zakłada się, że od momentu podpisania umowy prace potrwają pół roku.

Wyremontowany zostanie również fragment pl. Inwalidów, fot. Andrzej Buczyński
Przy okazji remontu ul. Moniuszki, zrobiony zostanie również fragment ul. Strzelców pomiędzy ul. Moniuszki i Lotników, fot. Andrzej Buczyński
Plany przebudowy ul. Śląskiej, fot. Andrzej Buczyński

Andrzej Buczyński