Jak na wycieczkę to tylko rowerem

3276

Rajd rowerowy zorganizowany przez Fundację „Natura Polska” był oficjalnym podsumowaniem projektu wytyczania kolejnych szlaków rowerowych. Dzięki temu pasjonaci jednośladów mogą wybrać wiele interesujących tras po okolicy.

Na realizację projektu Fundacja otrzymała dotację w wysokości ponad 19,5 tys. euro z programu Polska-Saksonia, a także środki z budżetu państwa w kwocie 1.150 euro. Więcej informacji o szlakach oraz mapę znaleźć można na stronie internetowej www.roweremnapograniczu.eu  .

W sobotę 25 marca rowerzyści wystartowali z Żar, a zakończenie wycieczki zorganizowano się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Miłowicach. Posiłek i pokaz akrobatycznej jazdy na rowerze był dodatkową atrakcją tego wydarzenia. Wśród uczestników rajdu była też spora grupa rowerzystów z Niemiec.

– Gratuluję Fundacji „Natura Polska” kolejnego udanego projektu i jednocześnie dziękuję, że działa na terenie gminy – mówi wójt Leszek Mrożek. – Wiele projektów, które próbujemy realizować odbywa się przy udziale Fundacji i odwrotnie – razem się wspieramy i pomagamy. Naszym partnerem jest także miasto Żary, z którym realizujemy wiele przedsięwzięć – dodaje wójt Mrożek.

Prezes Fundacji Natura Tomasz Żółkiewicz

Tomasz Żółkiewicz, prezes Fundacji Natura Polska

Realizujemy różne projekty transgraniczne, we współpracy z Niemcami. Projekt ten nosi nazwę „Rowerem przez Powiat Żarski”. Oznakowaliśmy ponad 50 kilometrów turystycznych szlaków rowerowych. Oprócz tego powstały miejsca odpoczynku w Mirostowicach Górnych, Olbrachtowie i Olszyńcu. Powstały też publikacje opisujące trasy i miejscowości – folder, mini poradnik dla rowerzystów oraz mapa szlaków.Projekt jest efektem wcześniejszej koncepcji, którą robiliśmy w 2013 roku. Zakładała ona powstanie szlaków w gminie Żary, które łączyłyby się ze szlakami niemieckimi. I tak zrobiliśmy. W pewnym momencie jest drogowskaz w kierunku Przewozu i w ten sposób można dojechać do gminy Kreba-Neudorf, która jest naszym partnerem. W pierwszym etapie w 2013 roku zrobiliśmy szlak z Żar do Dąbrowca, rok później ze Świbnej do Miłowic. Następnie był szlak z Miłowic do Żar poprzez różne miejscowości, a także z Żar do Gorzupii przez Olszyniec i Złotnik. Jest to więc zwieńczenie wieloletniego projektu. Obecnie mamy na terenie gminy sporo szlaków. Wiele z nich powstało z projektu „Przygoda z Nysą”, my tę sieć jeszcze bardziej zagęściliśmy. Robimy to głównie po to, by promować jazdę rowerem, a dzięki publikacjom pokazać ludziom, gdzie mogą sobie pojeździć.

Andrzej Buczyński