Sprawny jak urzędnik. Starostwo Żary górą

3410
foto A. Buczyński

Powiatowa Spartakiada w Sportach Obronnych odbyła się już po raz trzynasty. Kilka lat temu przeniesiona z powiatu żagańskiego do żarskiego.

Trzyosobowa reprezentacja żarskiego starostwa w częściowo zmienionym składzie powtórzyła swój ubiegłoroczny sukces i po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w zawodach. W tym roku w gronie dwudziestu reprezentacji różnych urzędów – oprócz powiatu żarskiego i żagańskiego – po raz pierwszy wystartowało starostwo nowosolskie.

Urzędnicy musieli wykazać się dobrą kondycją fizyczną. Uzyskanie najlepszego czasu na ściance wspinaczkowej, w wyścigach kajaków, rowerów wodnych i „pętli taktycznej” z bieganiem w wojskowych kamizelkach i hełmach, wymagało sporo wysiłku. Jedynie wędkowanie jakoś nijak się miało do sprawności fizycznej, czy sportów obronnych. To, czy ryba złapie się na haczyk, jest pewną loterią. Dziś już też wśród dyscyplin spartakiady nie ma strzelania, udzielania pierwszej pomocy, ani biegu na orientację. Wiele konkurencji zostało zmienionych, niemniej jednak rywalizacja była zacięta i atrakcyjne nagrody trafiły do najlepszych.

Po zakończeniu zawodów straż pożarna przeprowadziła pokaz ratowania tonącego, a także zademonstrowała właściwy sposób użycia gaśnicy. Wszyscy chętni mogli spróbować własnych sił w walce z ogniem. Taka umiejętność może się kiedyś przydać.

Klasyfikacja końcowa:

1. Starostwo Żary

2. UM Jasień

3. UM Małomice

4. UG Brzeźnica

5. UM Kożuchów

6. Starostwo Nowa Sól

7. UM Żagań

8. UG Lipinki Łużyckie

9. UM Lubsko

10. UG Niegosławice

11. Starostwo Żagań

12. UG Brody

13. UM Łęknica

13. UM Żary

15. UM Szprotawa

16. UM Gozdnica

17. UG Żary

18. UG Trzebiel

19. Nadzór budowlany Żary

20. UM Iłowa

Andrzej Buczyński