PKS buduje mieszkania

7970
Prezes PKS Józef Słowikowski i wiceprezes PKS Jolanta Chmielewska

Zapewne mało kto wie, że PKS budował w latach osiemdziesiątych mieszkania dla swoich pracowników. Dziś spółka znów buduje bloki, tym razem dla wszystkich chętnych.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej zajmuje się przede wszystkim transportem zbiorowym osób oraz towarów. Widoczna na autobusach nazwa „Feniks V” pochodzi od gliwickiej firmy, podległej obecnie żarskiemu przedsiębiorstwu. W samych Żarach PKS zatrudnia przeszło czterysta pięćdziesiąt osób. Ostatnią miejscową inwestycją o charakterze budowlanym było postawienie kilka lat temu dworca autobusowego przy ul. Ułańskiej. Obecnie rozpoczęła się budowa pierwszego z dwóch bloków mieszkalnych na terenie pomiędzy PKS, a ulicami Witosa i Dygasińskiego.

Kolejna inwestycja

– W ubiegłym roku zakończyliśmy budowę hali i biur w Gliwicach, a teraz przyszła kolej na inwestycję w Żarach – mówi prezes Józef Słowikowski. – Bloki budujemy z własnych środków, a mieszkania wystawimy na sprzedaż, kiedy już będą gotowe.

Teren ma być ogrodzony, a w każdym z bloków znajdzie się po 40 mieszkań o podwyższonym standardzie. Dodatkowo podziemny garaż z miejscami postojowymi.

Prezes Słowikowski planuje ukończenie pierwszego budynku na wiosnę przyszłego roku i wtedy też zacznie się budowa kolejnego.

Pomimo tego, że w biznesie każda decyzja może być obarczona pewnym ryzykiem, prezes Słowikowski nie widzi zagrożenia dla powodzenia tej inwestycji.

– Mieszkania w Żarach na pewno są i będą potrzebne – zapewnia Józef Słowikowski. – Poza tym mamy też zaproszenie od burmistrza Lubska, aby podobną inwestycję zrealizować właśnie tam. Ale czy tak się stanie, to czas pokaże – dodaje prezes

Szeroka działalność

Jak się okazuje, tego typu rozszerzanie profilu działania firm transportowych nie jest czymś nadzwyczajnym. Jeden z pekaesów w Polsce wybudował i prowadzi hotel, inny z kolei również zajął się budową mieszkań.

– Dziś już nie jest tak, jak było za socjalizmu, że należało robić tylko to, i tyle, i koniec – dodaje prezes.

Mieszkania w Żarach na pewno są i będą potrzebne

Andrzej Buczyński