Kolarze amatorzy wjechali do Żar

3114
foto Gola Halina
Uczestniczy Raciborskiego Rajdu Rowerowego Środowisk Trzeźwościowych Dookoła Polski w sobotę 05 sierpnia wjechali do Żar. W żarskim Rynku o godzinie 15,  14 osobowa ekipa kolarzy została uroczyście przywitana przez Huberta Drebszoka prezesa żarskiego stowarzyszenia Serwus. 
Uczestnicy rajdu ponownie wyruszyli w drogę, po to aby promować ideę zdrowego i trzeźwego stylu życia. XIX Raciborski Rajd Rowerowy Środowisk Trzeźwości Dookoła Polski wyruszył 1 lipca z Raciborza. W tym roku kolarze amatorzy przejadą 3107 km przez 43 dni. Na wypoczynek zaplanowali 4 dni. Trasa  rajdu to południe w kierunku wschodnim przez Polesie, Mazury i Warmię. Następnie wybrzeże Bałtyku i powrót do Raciborza zachodnią Polską.  Inicjatorem akcji był nieżyjący już Marian Niewiadomski oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka „Tęcza” w Raciborzu i Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy wsparciu Urzędu Miasta Racibórz i Starostwa Raciborskiego.
Liczba osób biorących udział w rajdzie zmieniała się na przestrzeni lat. W grupie są jednak osoby, które od wielu lat, co roku przemierzają Polskę. Taką osobą  jest Jan Starczewski, który pojechał w rajdzie już dwunasty raz. Pan Jan ma 67 lat i 17 lat abstynencji. – Jazda w tym rajdzie umacnia mnie w utrzymaniu trzeźwości i umożliwia mi integrację z ludźmi o podobnym problemie. Podczas przejazdu wokół Polski mam możliwość zwiedzania kraju. Na rajdzie jest zawsze super atmosfera i przygoda – mówi pan Jan. Komandorami tegorocznego rajdu są Leszek Mazurek i Stanisław Strojwąs.
Na sobotni wieczór pan Hubert Drebszok z członkami stowarzyszenia Serwus przygotowali dla gości poczęstunek przy muzyce. Goście odwdzięczyli się za ciepłe przyjęcie miłym słowem , dyplomem oraz pamiątkową koszulką. Dzisiaj w niedzielę wyruszyli z Żar w dalszą trasę. W Raciborzu zameldują się 12 sierpnia.
MK, foto Gola Halina