Okradanie przez pomaganie

2908

Bądźmy czujni, nie dajmy  się oszukać. Oto jak złodzieje okradli 68-letnią kobietę, mieszkankę Żar.

Oszuści i złodzieje wymyślają przeróżne historie, po to aby wzbogacić się kosztem „upatrzonej ofiary”. Znane są przypadki podszywania się za policjantów, pracowników poczty, gazowni, energetyki, czy  ubezpieczycieli. Ludzie ci opowiadają nam historie, które wydają  się bardzo wiarygodne, a wszystko po to, aby ustalić czy mamy jakieś oszczędności, a następnie wejść w ich posiadanie.

We wtorek 05 września, po południu dyżurny  Komendy Powiatowej Policji w Żarach otrzymał zgłoszenie, że dwie osoby okradły  68-letnią kobietę wracającą do domu z zakupami Przed klatką chodowa spotkała dwoje nieznajomych. Kobietę i mężczyznę, którzy w bardzo uprzejmy sposób zaoferowali jej pomoc we wniesieniu zakupów. Kobieta zgodziła się bez wahania. Osoby wniosły zakupy, pożegnały się miło po czym wyszły z mieszkania. Po krótkim czasie powróciły jednak. Weszły do mieszkania pokrzywdzonej pytając o sąsiadów oraz informując, że chcą zostawić im wiadomość. Nieznajoma kobieta zapytała także, czy może skorzystać z toalety, a mężczyzna poprosił o reklamówkę. Starsza pani nie myśląc długo udała się do kuchni i przyniosła torbę.  Nieznajomi podziękowali i opuścili mieszkanie. Kiedy wyszli pokrzywdzona zauważyła, że rzeczy, które znajdowały się w szafie były poprzestawiane i nie znajdowany się na swoim miejscu. Zauważyła także, że w szafie nie ma oszczędności, które tam przechowywała.

Policja przestrzegamy kolejny raz przed oszustami. Należy być nieufnym wobec nieznajomych, a o każdej próbie lub  oszustwie należy bez zbędnej zwłoki poinformować Policję dzwoniąc na bezpłatny numer telefonu 112 lub 997. 

Pamiętajmy również !

  • jeśli musimy kogoś wpuścić do mieszkania nie pozostawiajmy go ani na chwilę samego,
  • nie przeprowadzajmy żadnych transakcji z akwizytorami i inkasentami,
  • nie przechowujmy w mieszkaniu dużych kwot pieniędzy- oszczędności lepiej umieścić w banku,
  • podczas wizyt pracowników instytucji, żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość      ( najlepiej zanim go wpuścisz do mieszkania, wykonaj telefon do instytucji w , której podaje , że pracuje).

 MK