Słoneczne przedszkole, produkuje sobie prąd

3735

Przedszkole nr 10 przy ul. Okrzei jest pierwszym obiektem miejskim, który został wyposażony w urządzenia do produkcji odnawialnej energii elektrycznej.

Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 wyniosło prawie pół miliona złotych, co stanowi 85% kosztów całej inwestycji. Za te pieniądze ocieplono ściany, dach, wymieniono kocioł i grzejniki w salach. Na dachu zamontowano mikroinstalację fotowoltaiczną.

– Dzięki tej instalacji będziemy pozyskiwać energię elektryczną i wykorzystywać ją na własne potrzeby – mówi dyrektor przedszkola Danuta Raniszewska. – Jeśli wyprodukujemy za mało prądu, to brakującą ilość odkupujemy od Enei.

Instalacja fotowoltaiczna została uruchomiona w ubiegły poniedziałek. Już pracuje, ale o konkretnych efektach będzie można powiedzieć dopiero za jakiś czas.

– Na pewno zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania przedszkola i zużyciu energii elektrycznej – mówi Danuta Raniszewska. Koszty eksploatacji budynku na pewno będą niższe.

Dyrektor i przedszkolaki cieszą się również z kolorowej elewacji. Motywy pociągu i kredek na ścianach są wymyślone przez dzieci i pochodzą z wyróżnionych prac w plastycznym konkursie na wygląd budynku przedszkola.

Rafał Fularski, naczelnik wydziału infrastruktury technicznej i ochrony środowiska w żarskim ratuszu

– Inwestycja o podobnym charakterze, ale w dużo większym zakresie, jest realizowana obecnie w szkole przy ul. Okrzei. Termomodernizacja obiektu połączona będzie z montażem urządzeń fotowoltaiki, które umożliwią przetwarzanie energii odnawialnej na prąd wykorzystywany w obiekcie. Liczymy tu na realne oszczędności. Musimy jednak poczekać na tak zwany rok obrotowy i dopiero po tym okresie będziemy mogli stwierdzić, jak dokładnie się to zachowuje. Chociaż jesteśmy pionierami na tym terenie, jeśli chodzi o tego typu obiekty, to podchodzimy do tematu bardzo optymistycznie. Będziemy rozważać montaż tego typu instalacji na kolejnych obiektach. W przyszłości czekają nas termomodernizacje „Wodnika” i Przedszkola nr 7. W przypadku inwestycji w szkole na ul. Okrzei nie mamy jeszcze decyzji co do dofinansowania ze środków zewnętrznych. Wniosek jest złożony i czekamy na jego rozpatrzenie. Dofinansowanie jest bardzo ważną rzeczą, bo w znaczący sposób pozwala na realizację zadania przy użyciu mniejszych środków własnych. Niemniej jednak termomodernizacja sama w sobie przynosi zwrot kosztów. Obiekt zużywa mniej energii i każdy następny rok daje oszczędności. Uważam, że realizacja tej inwestycji, nawet przy braku dofinansowania, jest słuszna i celowa.

ATB