Pościg za szajką, która okradała tiry (zdjęcia)

3367

W nocy 7 listopada 2017 r. żarscy policjanci służby kryminalnej  prowadzili działania, w kierunku ustalenia osób związanych z włamaniami do naczep samochodów ciężarowych na parkingu przy terminalu w Olszynie.

Tuż po północy z 7 na 8 listopada 2017 r.  otrzymali informację, iż jeden ze sprawców może poruszać się srebrnym samochodem w kierunku przejścia granicznego, po krótkiej  chwili zauważyli opisany pojazd poruszający się z dużą prędkością. Natychmiast ruszyli za nim w pościg. Kierowca nie reagował na sygnały świetlne i dźwiękowe, natomiast pasażer uciekającego forda galaxy, aby utrudnić  policjantom zatrzymanie,  rzucał pod koła nieoznakowanego radiowozu kartony wypełnione kradzionym towarem. Uszkodził w ten sposób samochód policyjny, stwarzając jednocześnie realne zagrożenie dla życia i zdrowia policjantów.  Pomimo tego funkcjonariusze w dalszym ciągu prowadzili pościg za uciekającym fordem, który przekroczył granicę wjeżdżając do Niemiec. Tam po krótkim pościgu mężczyźni porzucili pojazd i uciekli. Po kilku godzinach zostali zatrzymani na terenie Łęknicy. Byli to mieszkańcy woj. dolnośląskiego  w wieku 28 i 32 lat. Ponadto do sprawy kradzieży z włamaniem do naczepy zatrzymany został również 35-latek  kierujący samochodem marki  Land Rover. Jak się okazało mieszkaniec woj. dolnośląskiego poruszał się kradzionym  samochodem. W kieszeni kurtki miał broń krótką gazową oraz amunicję, na które nie posiadał zezwolenia. Miał przy sobie woreczek strunowy z zawartością kryształków. Po ich przebadaniu tester wskazał, że jest to metamfetamina. Policjanci prócz broni i narkotyków, zabezpieczyli także  m.in. klucze od innych pojazdów, siekiery, kastet i maczety. Mężczyźni trafili  do policyjnego aresztu, gdzie oczekiwali na przesłuchania. Zgromadzony materiał dowodowy w tej sprawie pozwolił prokuratorowi przedstawić zatrzymanym  zarzuty.   32-latek usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem do naczepy i zaboru ładunku o wartości 24.tys. złotych, zmuszania funkcjonariusza do odstąpienia od czynności służbowej oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej. 35-latek zarzut kradzieży  land rovera, posiadania narkotyków,  kradzieży z włamaniem do naczepy oraz posiadania broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia. 28-latek usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem do naczepy, uszkodzenia radiowozu- popełniając te przestępstwa w warunkach recydywy, zmuszania przemocą funkcjonariusza do odstąpienia od prawnej czynności służbowej. Dodatkowo okazał się być osobą poszukiwaną za kradzieże z włamaniem z wyrokiem 1,5 roku pozbawienia wolności.

W piątek,10 listopada  Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Żarach i zastosował dla  wszystkich  trzymiesięczny areszt. Za same kradzieże z włamaniem mężczyznom może grozić do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

MK